Маск годинава изгуби богатство од 100 милијарди долари, но уште е најбогат човек на светот

23
ANKARA, TURKIYE - OCTOBER 06: In this photo illustration, the image of Elon Musk is displayed on a computer screen and the logo of twitter on a mobile phone in Ankara, Turkiye on October 06, 2022. Muhammed Selim Korkutata / Anadolu Agency

Загубите на Илон Маск за 2022 година надминаа 100 милијарди долари, бидејќи акциите на неговата компанија Тесла паднаа на најниско ниво во последните две години.

Коосновачот на Тесла, сепак, останува најбогатиот човек на светот со богатство од 169,8 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг, дури и откако во понеделникот забележа пад на неговата нето вредност за 8,6 милијарди долари.

Тој годинава „падна“ за вкупно 100,5 милијарди долари – најмногу од сите на индексот на богатството – откако доби 340 милијарди долари нешто повеќе од пред една година.

Акциите во производителот на електрични автомобили го сочинуваат најголемиот дел од богатството на Маск додека тој се бори со растечките ограничувања поврзани со Ковид во Кина, нејзиниот најголем пазар надвор од САД.

Фирмата со седиште во Остин, Тексас неодамна објави повлекување на повеќе од 300.000 автомобили поради неисправни задни светла, а исто така се занимава со проблеми со синџирот на снабдување и зголемените трошоци за суровини.

Акциите на Tesla паднаа за 6,8 отсто на 167,87 долари на тргувањето во Њујорк во понеделникот – најниско од ноември 2020 година – и паднаа за 52 отсто оваа година. Тоа се споредува со пад од 29% на технолошкиот Nasdaq 100 индекс, пишува Bloomberg.

Маск (51) е преокупиран и со Твитер, социјалната мрежа што ја купи минатиот месец за 44 милијарди долари. Компанијата загуби околу 60 отсто од својата работна сила откако Маск ја презеде функцијата, а последниот круг отпуштања доаѓа во недела. Инвеститорите се прашуваат дали милијардерот отишол предалеку во различни деловни потфати од висок профил.

Зависноста на Тесла од Маск е наведена како фактор на ризик во нејзините документи, истакнувајќи дека „иако г. Маск поминува значително време со Тесла и е многу активен во нашето управување, тој не го посветува своето цело време и внимание на тоа“.