Маск изгуби 50 милијарди долари за два дена

107

Илон Маск изгуби 50 милијарди долари оваа недела откако акциите на Tesla Inc. изгубија вредност втор ден по ред. Тоа е најголемиот дводневен пад од мерењето на личното богатство според индексот на милијардери на Блумберг и најголемиот еднодневен пад што Џеф Безос изгуби 36 милијарди долари веднаш по разводот во 2019 година.

Загубата на Tesla доаѓа среде турбулентните неколку дена за најголемиот производител на електрични автомобили.

Сè започна кога основачот на компанијата Маск ги праша своите следбеници на социјалната мрежа Твитер за време на викендот дали треба да продаде 10% од својот удел во компанијата, по што следеше веста дека неговиот брат Кимбал ги продал акциите непосредно пред гласањето.