Маск може да ги купи сите НФЛ клубови и да му остане кусур

54

Според листата на Форбс на најбогати луѓе во светот во реално време, нето вредноста на извршниот директор на Тесла, Илон Маск, сега е околу 300 милијарди долари.

Тоа значи дека 50-годишниот Маск има повеќе од 100 милијарди долари предност пред второпласираниот Џеф Безос, основачот на Amazon и сопственикот на Blue Origin, Ричард Бренсон.

Според Форбс, богатството на Маск, најновиот член на менаџментот на Твитер, вреди повеќе од двојно повеќе од богатството на легендарниот инвеститор и извршен директор на Беркшир Хатавеј, Ворен Бафет, кој почнал да инвестира во 1941 година кога имал 11 години. Бафет поседува имот вреден околу 125 милијарди долари.

Богатството на Маск исто така вреди значително повеќе од комбинираното богатство на поранешните директори на Мајкрософт, Бил Гејтс (136 милијарди долари) и Стив Балмер (100 милијарди долари). Истото важи и за ко-основачите на Google, Лери Пејџ и Сергеј Брин, кои имаат имот во вредност од 120, односно 115 милијарди долари.

Доколку Маск беше љубител на спортот, можеше да ги купи сите 32 тима од Националната фудбалска лига, кои заедно вредат повеќе од 112 милијарди долари, пишува на веб-страницата Sportico. А сепак би му останале речиси 190 милијарди долари, пренесува Investor.

Маск вреди само околу 35 милијарди долари помалку од бруто домашниот производ на неговата родна Јужна Африка, чиј БДП е 335 милијарди долари, според Светската банка. Нето богатството на Маск го надминува БДП на Колумбија, Финска, Пакистан, Чиле и Португалија.