Маск може да продолжи да ги продава акциите на Tesla со или без Twitter во џебот

23

Инвеститорите очекуваат милијардерот Елон Маск да продолжи да ги продава акциите на Tesla Inc. до крајот на 2022 година, според новата студија MLIV Pulse, цитирана од Блумберг.

Околу 75% од 1.562 испитаници во истражувањето, вклучително и менаџери на портфолио и индивидуални инвеститори, мислат дека Маск нема да стане сопственик на Twitter Inc. – зделка што го поттикна да продаде околу 8,5 милијарди долари од акциите на Tesla во април. Третина од испитаниците предвиделе дека претприемачот ќе се договори со социјалната платформа за 1 милијарда долари наместо да ја стекне со договор од 44 милијарди долари за 54,20 долари по акција. Околу 27 отсто од анкетираните веруваат дека Маск ќе биде осуден на казна од 1 милијарда долари поради пропаѓањето на договорот со Twitter.

Маск веројатно ќе продаде повеќе акции на Tesla без оглед на тоа како ќе излезе договорот со Twitter, рече Мајк Лукас, извршен директор на TrueMark Investments, а слично мислење делат 68% од испитаниците во истражувањето.

Ваквиот развој на настаните би можел да доведе до натамошно намалување на вредноста на акциите на Tesla, кои избришаа околу 16% од нивната вредност од почетокот на годината – повеќе од вкупниот пад на индексот S&P 500 во истиот период – 13,3%.

Компанијата за електрични автомобили со седиште во Остин е зафатена од недостиг на компоненти и нарушена логистика, проблеми поврзани со појава на нови коронавирус случаи во Кина и поврзани ограничувања наметнати од локалните власти.

51-годишниот милијардер може да се пофали со богатство од 260 милијарди долари, создадено главно од неговиот имот во Tesla. Меѓутоа, во последните месеци Маск продаде значителен дел од акциите на компанијата со цел да обезбеди финансирање за купување на Twitter.

Само во април Маск се раздели со околу 9,4 милиони акции на Tesla, а количината на хартии од вредност што милијардерот ја продаде во рок од шест месеци од ноември 2021 година е еднаква на приближно 25 милијарди долари. Сега тој се обидува да се повлече од купопродажниот договор на Twitter, соочен со тужба закажана за октомври.

Како и да е, каков и да е исходот од сагата со Twitter, акционерите на Tesla ќе го поздрават крајот на ова поглавје во инвеститорската приказна на Маск.

„Доколку продажбата на акциите (на Маск) биде придружена со дефинитивен договор што ќе го остави зад себе нередот на Twitter, Tesla ќе може да се опорави“, рече Стив Сосник, главен стратег во Interactive Brokers. Конечниот крај на прашањето за Twitter, теоретски, ќе му овозможи на Маск да се фокусира на Tesla, додаде тој.

Сепак, испитаниците не изгледаат особено сигурни во растот на цената на акциите на Tesla наскоро во споредба со другите главни компоненти на S&P 500. Околу една четвртина од испитаниците сметаат дека Microsoft Corp. нуди најголем потенцијал, со приближно ист број на испитаници кои се обложуваат на Amazon.com Inc. Околу 21% очекуваат раст во Alphabet Inc., додека 18% укажуваат на Apple Inc. Tesla е на последното место со 12,5% од испитаниците.

Заканата од зголемена конкуренција на пазарот на електрични возила е висока, при што повеќето етаблирани производители на автомобили работат на сопствени линии на електрични производи. Макроекономската позадина е исто така предизвикувачка, при што американската економија се намалува два последователни квартали.

Во позадина на овие грижи, анкетираните инвеститори очекуваат акциите на компаниите со ниска пазарна капитализација, тесно поврзани со нивните извештаи, да имаат подобри резултати од т.н. „акции на растот“ во следните шест месеци, иако барем најголемите технолошки компании се очекува да забележат скромни добивки во цените.

Што се однесува до Маск, неговата лидерска позиција во индексот на милијардери на Блумберг наскоро може да биде оспорена. И додека претприемачот беше на врвот на рангирањето минатата година по импресивното берзанско рели на Tesla, сега нешто повеќе од 50% од испитаниците мислат дека тој ќе ја изгуби таа позиција до крајот на 2023 година. За споредба, речиси 33% од анкетираните очекуваат тој да го задржи врвот до 2025 година или дури и понатаму.