Маск поднесе противтужба против Твитер

44

Правната битка помеѓу Илон Маск  и Твитер ескалира со противтужба поднесена од милијардерот против оваа социјална мрежа. Документот од 164 страници е доставен до судот, но не е јавно достапен.

Агенцијата Ројтерс, пак, наведува дека според правилата на судот, редактираниот текст на тужбата наскоро би можел да биде објавен во јавноста, пренесува РТС.

Овој потег дојде само неколку часа откако судот во Делавер нареди судењето за тужбата на Твитер да започне на 17 октомври. Ова судење треба да одлучи дали Маск може воопшто да се повлече од договорот за купување акции на социјалната мрежа.

Во петокот, акционерот на Твитер, Луиџи Криспо – кој поседува 5.500 акции – го тужеше Маск и побара од судот да му нареди на милијардерот да го затвори купувањето, да го открие дека ги прекршил своите доверителски должности и да им плати на акционерите за штетите што им ги нанел. Поточно, Маск има доверителска должност кон акционерите на Твитер бидејќи поседува 9,6 отсто од компанијата и затоа што договорот за преземање му дава право на вето на многу одлуки.

Најбогатиот човек во светот и извршен директор на Тесла на 8 јули изјави дека се повлекува од преземањето на Твитер и ја обвини компанијата дека го прекршила договорот со тоа што не дава точни податоци за бројот на лажни профили на платформата.

Неколку дена подоцна, Твитер поднесе тужба тврдејќи дека приказната за лажните сметки го одвлекува вниманието и дека Маск треба да продолжи со аквизиција која чини 54,20 долари по акција. Во петокот, инаку, една акција чинеше 41,61 долари, што е највисока сума откако Маск се откажа од договорот.

Маск го обвини Твитер оваа недела дека бавно одговара на неговите барања за обелоденување, додека Маск го обвинува Твитер дека бара огромни количини на податоци ирелевантни за главното прашање во случајот – дали Маск го прекршил договорот за преземање акции.