Маск повторно се предомисли па акциите на Twitter скокнаа за 22%

40

Акциите на Твитер пораснаа откако милијардерот Илон Маск предложи да се продолжи со преземање на платформата за социјалните медиуми по цена од 54,20 долари по акција, пренесува Ројтерс. Акциите скокнаа за повеќе од 22 насто и се затворија на 52,00 долари, откако се покажа дека Маск има намера да продолжи со својата понуда од 44 милијарди долари во април да го преземе Твитер.

Компанијата Твитер потврди дека добила писмо од Илон Маск кој сака да ја купи социјалната платформа. Маск сака да ја купи компанијата по цена договорена во април, која е 54,20 долари по акција, пренесе АФП. „Го добивме писмото. Намерата на компанијата е да ја заврши оваа трансакција по дефинирана цена“, објави групата со седиште во Сан Франциско на Твитер.

Маск и претставниците на Твитер требаше да се појават на суд овој месец, а Твитер побара налог со кој му се наложува на Маск да го исполни својот договор од април минатата година за купување на компанијата по договорена цена. Маск го раскина договорот во август, велејќи дека бил доведен во заблуда за бројот на спам сметки на Твитер. Маск е извршен директор на производителот на електрични автомобили Tesla Inc.