Маск продолжува да го напаѓа ко-основачот на Dogecoin

19

Извршниот директор на Tesla, Елон Маск, уште еднаш го критикуваше ко-основачот на Dogecoin, Џексон Палмер, тврдејќи дека австралискиот развивач на софтвер никогаш не напишал ниту една линија код Dogecoin.

Како одговор, Палмер сподели страница Github со неговиот придонес во веќе избришан твит.

Ко-основачот Били Маркус, еден од најголемите обожаватели на Маск, се обиде да ги смири тензиите велејќи на Твитер дека ниту тој, ниту Палмер, не придонеле многу за проектот, кој првично требаше да биде ништо повеќе од шега.

Маск ги пофали „смислата за хумор“ и „непочитувањето“ на Маркус, додавајќи дека овие две квалитети се причина зошто Dogecoin е популарен.

Палмер, кој се разочара од заедницата на криптовалути во 2015 година, го нарече мултимилијардерот „нарцисоиден измамник“ на врвот на опсесијата на Маск со DOGE минатата година. Тој исто така стана центар на вниманието откако сподели дека криптото е контролирано од „моќен картел“. Австралиецот стана поактивен во крипто-просторот со објавување на нов анти-крипто подкаст наречен Griftonomics.

Палмер вели дека шефот на Tesla не е добар во програмирање, изјава која очигледно го изнервира Маск.

Вчера Маск го нападна Палмер, тврдејќи дека неговите деца успеале да напишат подобар код „кога имале 12 години“.

Со оглед на тоа што неодамнешните коментари на Палмер против Маск привлекоа сериозно медиумско внимание, тој можеби се обидува да ја разграничи врската помеѓу Dogecoin и контроверзниот милијардер.