Маск со дополнително барање при обидот за раскинување на договорот со Twitter

15

Најбогатиот човек на светот, Елон Маск, испрати дополнително писмо за раскинување на договорот со Twitter откако на суд бараше документи за тоа како Twitter проверува дали има спам на нивната мрежа.

Маск се повлече од понудата од 44 милијарди долари за Twitter во јули, велејќи дека компанијата го довела него и регулаторите во заблуда за вистинскиот број на спам или бот сметки на платформата за микроблогирање, објави Ројтерс.

Според судското поднесување во понеделникот, Маск барал информации од поранешниот шеф за безбедност на Twitter, Питер Затко, главно за тоа како сајтот за микроблогирање мери спам.