Почетна Маркетинг

Маркетинг

Шефот на маркетинг на NBC, Ден Ловингер, изјави дека рекламното покривање на 52 Super Bowl, што ќе се одржи на 13 февруари идната година, е речиси распродаден, а преостанатите неколку термини се чуваат за “посебни клиенти“
Брендот, кој е дел од американската компанија Маrs, се извини за секое “недоразбирање што може да е предизвикано“.
На крајот на кварталот, NYT имаше осум милиони претплатници, од кои 7,1 милиони го читаат дигиталното издание. Акциите на компанијата забележаа најголем скок во последната година и половина, со сегашна цена од 48,75 долари.
Билбордот (базенот) содржи 43.532 литри вода и е поставен на една од најпопуларните плажи во Дубаи.
Швајцарската влада изрази желба неговата  реакција на трибините да ја претвори во официјална фотографија во кампања за вакцинација на коронавирус.
Потегот на канадската филијала на Ikea, инспириран од фудбалерот Кристијано Роналдо, стана вирален хит.
Најголеми “добитници“ од растот на рекламирањето имаат дигиталните медиуми, коишто бележат скок од 20% на 419 милијарди долари.
Враќањето на нивото во рекламниот сектор од пред пандемијата се очекува дури за следната година.
Рекламирање на автомобили со бензински и дизел мотори повеќе не е дозволено на sидовите на метро-станиците во Амстердам
Рекламните агенции генерирале 63,8% од приходите за рекламирање преку комплетна изработка на реклами, 19% од развој на концепт на реклама, а 11,1% преку директен маркетинг и доставување рекламни материјали по електронска пошта.
Маркетинг стратегијата што се заснова на носталгија за добрите времиња се покажа како многу успешна во текот на големите кризи.
Говорниците на вебинарот заклучиле дека за успех на компаниите потребна е иновацијата во сите бизнис процеси, вклучително и во маркетинг-активностите, особено имајќи го предвид фактот дека пандемијата го забрза процесот на дигитализацијата на бизнисите.
За многумина возбудливи се натпреварите, но голем е бројот на луѓе кои им се воодушевуваат на рекламите што се прикажуваат за време на натпреварите.
Budweiser нема да биде единствената компанија што оваа година ќе го заобиколи рекламирањето на Super Bowl поради пандемијата.
Важно е познатата личност да се поистовети со производот или услугата што ја рекламира, а будното око на јавноста ќе ја следи во чекор за да забележи дали навистина е врзана и го користи она што го рекламира.
Ретро реклама, со група работници облечени во Gucci додека се подготвуваа за прославата на крајот на годината
Nielsen, глобална компанија за мерење и анализа на податоци, стои зад овие веродостојни податоци, а тие откриваат нешто неверојатно.
“Некои ќе го сакаат, некои ќе го мразат. Затоа едноставно треба да бидете верни на она што ви изгледа автентично и да се обидете да бидете толерантни “ вели Фајфер.
Компанијата ќе ја користи Меѓународната вселенска станица како рекламен реквизит. 
Целта на рекламата е да допре до што е можно повеќе луѓе.
Знамињата се одличен начин во прв план да се истакне визуелниот идентитет на компанијата и со тоа да се развие свест кај купувачот за конкретниот бренд.
Продажбата на пивото продолжува да расте последните месеци, а производите на семејството Corona може да се најдат во ресторани, барови, локални трговци и онлајн.
Здружената компанија ќе биде присутна на пазарите на 20 земји, а Европа е најголемиот пазар.
Најголемата онлајн продавница, на најбогатиот човек на планетата, Amazon, минатата година на рекламирање потроши 6,88 милијарди долари.