(Видео) Ја осуди и Ватикан: По 34 години, објавена забранетата реклама на Мадона за Пепси

78

Мадона го слави повторното објавување на нејзината откажана реклама за Пепси – 34 години откако беше забранета. Пејачката (65) работеше со производителот на газирани пијалоци на видео од 1989 година во кое го промовираше нејзиниот хит Like a Prayer, а договорот беше вреден пет милиони долари.

Меѓутоа, само еден ден по објавувањето на рекламата на МТВ, верските групи се побунија поради глетката на запалените крстови и заведувањето на светецот, а видеото дури го осуди и Ватикан. И покрај ова, двеминутната реклама достигна 250 милиони гледачи во повеќе од 40 земји.

Сепак, бесот на јавноста на крајот го принуди Пепси да ја повлече рекламата во април 1989 година и да го откаже спонзорскиот договор со Мадона. Но, за време на доделувањето на видео музичките награди на MTV во вторникот вечерта, рекламата се емитуваше по повеќе од три децении.

Мадона: Уметниците се тука да го нарушат мирот
Кралицата на попот се заблагодари на Пепси што дозволи рекламата да ја види светлината на денот, додека зборувала за нејзиниот уметнички интегритет. „Пред 34 години направив реклама за Пепси за да го прославам објавувањето на мојата песна „Like a Prayer““, напиша таа на Инстаграм.

“Рекламата беше веднаш откажана кога одбив да сменам која било сцена во видеото каде бакнувам свештено лице афроамериканец или палам крстови. Така започна мојата славна кариера како уметник кој одбива да го загрози нејзиниот уметнички интегритет”, продолжи таа.