Маск вети меѓупланетарен вселенски брод во 2022 година

19

Илон Маск даде голем број изјави за меѓупланетарното вселенско летало Starship. Според него, SpaceX „се надева“ дека ќе ги започне првите тестови на орбиталниот лет на бродот за неколку месеци – во јануари.

„Ќе направиме некои тестови во декември и се надеваме дека ќе го лансираме [Starship] во јануари“, рече Маск, цитиран од CNBC на состанокот на Националната академија за инженерство и Советот за вселенски истражувања.

Следната година, SpaceX треба да ја заврши целата програма за пробни летови и да продолжи кон лансирање на „вистинска носивост во 2023 година“, вети шефот на вселенската компанија.

Starship е најголемата ракета направена од човекот. SpaceX го разви за да доставува луѓе и товар на Месечината и Марс. Компанијата тестира прототипови на својата локација во Јужен Тексас и спроведе неколку кратки пробни летови.

SpaceX го позиционира Starship како ракета за целосно повеќекратна употреба, вкл. ракетата и нејзиниот акцелератор. За споредба, ракетите Falcon 9 на SpaceX, кои моментално испорачуваат сателити Starlink во орбитата, исто така се повторно користени, но само делумно.