Мате Римац: Во Дубаи градиме луксузни станови за оние кои не се срамат од своето богатство

120

Дубаи е најдоброто место за богатите да уживаат во луксуз, успех и сопствено богатство! Ова го изјави Мате Римац, извршен директор на Bugatti Rimac во ексклузивно интервју за Khaleej Times од Дубаи. Повод за интервјуто е најавата за изградба на луксузниот резиденцијален облакодер Buggati Residences од Binghatti во Дубаи, чија изградба беше најавена во четвртокот на настан во срцето на Обединетите Арапски Емирати.

Во таа приказна, хрватскот претприемач Мате Римац е програмер, инвеститор во недвижнини, а во инвестицијата учествува и Мухамед Бингати, извршен директор на Binghatti, еден од најпознатите водечки програмери во ОАЕ, пренесува Лидер.хр.

Buggati Residences ќе биде изграден во самиот Бизнис Беј во Дубаи и ќе има дури 42 ката, 171 луксузно опремен апартман и дури 11 пентхаус станбени единици „со неспоредливи луксузни удобности, вклучително и приватна плажа инспирирана од француската ривиера, приватна базен, спа џакузи, фитнес клуб, луксузен ресторан со приватен готвач, приватен камериер, приватен клуб за членови, па дури и два лифта за автомобили од гаражата до пентхаусот.

– Овој проект ќе претставува нов стандард за луксуз – стои во соопштението за печатот на официјалната веб-страница на Bugatti,  која нема да биде првата автомобилска марка во светот што ќе брендира станбен имот со своето име. Бентли веќе гради станови во Мајами Бич, а Астон Мартин во Њујорк, а слични проекти има и Порше.

– Гледаме дека сè повеќе наши клиенти, љубители на луксузот, се селат во Дубаи. Не заминуваат сами, ги преместуваат и семејствата и автомобилите. Тие го сакаат овој град и се поборници за живеење во Дубаи – изјави во интервју Мате Римац, кој ниту еднаш во интервју, барем според објавата на порталот, не ја спомнал Невера, само возењето Бугати. Тој истакна дека во тој град има најголема концентрација на „нивните“ автомобили, околу 150 бугати се во ОАЕ, главно во Дубаи, изјави Римац.

– Она што ги привлекува луѓето во Дубаи е безбедноста, удобното живеење, одличното образование за децата, неверојатните проекти за недвижнини за избор, убави ресторани и одлични дестинации за шопинг. Овде сè е на светско ниво – рече тој за време на презентацијата на Bugatti Residences by Binghatti, ултра луксузна кула што се гради во Business Bay.

Тој додаде дека има многу големи градови во светот каде што луѓето не можат да носат скапи часовници и да возат ултра луксузни автомобили, но Дубаи е град во кој луѓето можат „навистина безбедно да уживаат во животот, луксузот и богатството“.

– Во некои европски градови се фрлаат домати по луксузни автомобили. Не можете да го оставите вашиот скап автомобил никаде бидејќи некој може да го изгребе во Европа, но луѓето овде навистина можат да уживаат во нивниот успех и богатство. Тоа е она што ми се допаѓа во Дубаи – рече тој на настанот за презентација на инвестициите на Rimac.

Римац, исто така, го пофали својот партнер во проектот, Мухамед Бингати, со убави зборови, истакнувајќи дека „се чини како судбина нивните две компании да се спојат“.

– Ја споделуваме визијата за тоа каква треба да биде резиденцијата на брендот Бугати. Мухамед има длабоко ценење за светот на автомобилскиот дизајн и луксуз, како и талент за создавање иконска архитектура. Со ова партнерство ќе ги следиме зборовите на Еторе Бугати: „Ако е споредлив со другите, повеќе не е Бугати“ – изјави Римац.

Фото: facebook