Mercedes-Benz го покажа новиот, освежен лик на B-Класа

24

Германскиот производител Mercedes подготви фејслифт третман за својот компактен модел B-Класа кој пристигнува со визуелни промени и унапреден погон за 2023 година

Mercedes-Benz се пофали со новиот лик на својата B-Класа за 2023 година, кои, иако не делуваат впечатливо на прв поглед, сепак се присутни. Дизајнерите на Mercedes-Benz најпрво направија некои измени во предната дел на B-Класа, вклучително и ревидиран преден браник и изменет изглед на решетката со цел да му дадат на автомобилот „динамично засилување“. Нови LED фарови се исто така достапни.

Дополнувањето на ажурираниот преден крај е модифициран заден дел со нови дводелни LED светла и суптилни спојлери прикачени на секоја страна од задниот прозорец. Развиени се и четири нови дизајни на тркала, вклучувајќи сет од 19-инчни бандажи.

Во кабината на B-Kласа за моделската 2023 година се наоѓа 7-инчен дигитален инструмент кластер и 10,25-инчен инфозабавен дисплеј како стандарден дел од опремата, иако клиентите можат да ја изберат опцијата за поголем дигитален кластер од 10,25 инчи. Внатрешноста е дополнително рафинирана со нов управувач со рамно дно и отстранување на ротациониот контролер на инфозабавниот дисплеј на централната конзола.

Системот MBUX исто така е ажуриран и вклучува сензор за отпечатоци, подобрен Hey Mercedes асистент на гласовна команда и три редизајнирани стилови на прикажување наречени Classic, Sport и Discreet.

Производителот на автомобили, исто така, се обиде да направи повеќе избори за животна средина со материјалите што се користат преку кабината, вклучувајќи стандардни седишта за удобност со централни делови кои користат 100 % рециклирани материјали.

Направени се и некои безбедносни ажурирања, вклучително и надграден пакет за помош на возачот, кој вклучува подобрен систем за помош за чување на лентата, активна контрола на управувањето и опционална функција за асистенција за маневрирање на приколка.

Во однос на погоните, сите варијанти на бензинот на Mercedes-Benz Benz Benz се електрифицирани, од кои повеќето користат благ хибриден систем со 48 волти со стартер генератор. Во зависност од пазарот, автомобилот ќе биде понуден во B 250 Е, B 180, B 200, B 220 4Мatiс, B 250 4Мatiс, B 180 D, B 200 D и B 220 D.

Plug-in хибридните верзии на освежената B-Класа се опремени со подобрена батерија со висок напон што, покрај стандардот за полнење од 3,7 kW, може да се наполни со наизменична струја до 11 kW, наместо 7,4 kW како во минато. Овие модели, исто така, можат да се полнат и до 22 kW преку DC полнач, што значи дека батеријата може да се наполни од 10 % до 80 % капацитет за 25 минути. Електричниот мотор е исто така надграден за да испорача дополнителни 5 kW, што резултира во вкупно 80 kW.

Преземено од Avtoplus.mk