Мерцедес ќе ги продава сите салони во Германија

44

Производителот на автомобили Мерцедес-Бенц од Штутгарт планира да ги продаде сите свои салони за автомобили во Германија, пренесува Ројтерс, додавајќи дека производителот сега сака да започне разговори со можни нови дилерски групи.

„Мерцедес-Бенц е отворен за продажба на дилерите и сервисните работилници што ги поседува во Германија“, соопшти во петокот производителот на автомобили, пренесува Јутарњи хр.

„По многу позитивни искуства на различни европски пазари, сега исто така испитуваме како можеме понезависно да ги позиционираме нашите малопродажни подружници во сопственост на Групацијата во Германија“, се вели во писмената изјава на производителот на автомобили.

„Се проценуваат потенцијалните продажби на искусни и реномирани трговски групи како во некои други земји“, се додава.

Според германскиот дневен весник Handelsblatt, кој прв го извести ова прашање, сега се очекува надзорниот одбор на Mercedes-Benz да ги одобри плановите. „Секоја подружница ќе биде испитана поединечно“, се вели во соопштението на Mercedes-Benz, отфрлајќи ја можноста за затворање на филијали.

Ова би се однесувало на 20 подружници со 80 продажни места и 8.000 вработени, објави Handelsblatt, проценувајќи дека секоја подружница вреди до 40 милиони евра.

Потенцијалните купувачи мора, меѓу другото, да понудат „експертиза за малопродажба на автомобили“ и да се држат до гаранцијата за работа во Германија, рече производителот на автомобили.

Одлуката се однесува на сите околу 80 салони за автомобили, „без разлика дали се наоѓаат во рурални или урбани региони“, изјави портпаролот на Мерцедес за германските медиуми.

Во исто време, компанијата јасно става до знаење дека ниту една подружница нема да биде затворена, како и дека групата не е во финансиски тешкотии и дека нема да има масовни отпуштања, бидејќи целта е да се задржат работните места во Германија.

Сепак, можно е работниците да заработуваат помалку по преземањето. Тие би можеле да добијат и делумна отпремнина. За Мерцедес тоа би значело трајно намалување на трошоците за персоналот.

Генералниот работнички совет ги критикуваше плановите за продажба, наведувајќи дека тоа е „шлаканица“ за работниците.

„По долгогодишно откажување и придружните бројни отстапки од страна на работниците, подружниците се профитабилни и придонесуваат за резултатите на групацијата“, рече првиот човек на работничкиот совет, пишува магазинот Феникс. Плановите не се ниту прифатливи, ниту разбирливи, се наведува.