Милијадерката која го измами светот: Започнува судењето на Елизабет Холмс

276

Судењето против Елизабет Холмс, основачката и поранешен извршен директор на „Теранос“, започнува оваа недела.

Имено, поминаа повеќе од три години откако беше поднесено обвинение против неа за неколку измами поради наводите дека свесно погрешно ги прикажала можностите на технологијата за тестирање на крвта на нејзината компанија.

За некое време, Холмс беше фалена како визионер. Таа се откажала од Универзитетот Стенфорд и во 2003 година, на само 19 -годишна возраст, ја основала „Теранос“ со возвишена мисија да направи револуција во тестирањето на крвта.

Инспирирана од нејзиниот страв од игли, „Теранос“ им ветува на пациентите можност да бидат тестирани за состојби како што се рак и дијабетес со само неколку капки крв, пишува Си -Ен -Ен.

Од почетокот на 2003 година, кога го основа „Теранос“, до својот врв во 2014 година, кога „Форбс“ ја прогласи за најмлада милијардерка, до она што се чини дека е последниот пад, јавниот имиџ на Холмс претрпе трансформација од млада растечка претприемачка надеж во измамник кој ги злоупотребува своите вработени. Од идејата што ја лансираше во ѕвездите, револуционерните методи за вадење и анализа на крв, денес остануваат само урнатини.

Во 2013 година, таа влезе во мало партнерство со синџирот аптеки „Волгринс“ и привлече моќни партнери како поранешните државни секретари на САД Хенри Кисинџер и Џорџ Шулц, како и генералниот и иден секретар за одбрана Џејмс Матис.

Како што скокна вредноста на компанијата, која наскоро достигна 9 милијарди долари, така се зголеми и нејзиниот профил и нето вредноста.

На насловните страници на списанието, таа беше пофалена како најбогатата жена која создала сопственото богатство и „следниот Стив Џобс“, и самата го форсираше овој имиџ.

И тогаш се се распадна. Истрагата на „Волстрит Журнал“ во октомври 2015 година ги доведе во прашање можностите уредот на компанијата за тест на крвта наречен „Едисон“, како и методите за тестирање на „Теранос“. Инвеститорите на „Теранос“ потоа ја тужеа за измама, американската влада и ја одзеде лиценцата за тестирање на крв и конечно во септември 2018 година, компанијата згасна.

По неколкумесечни одложувања поради пандемијата и раѓањето на нејзиното прво дете, Холмс (37) сега ќе се соочи со две обвиненија за заговор за извршување измама и 10 точки за сериска измама во Федералниот суд во Сан Хозе. Изборот на поротата започна денеска, а се очекува случајот да трае со месеци.

Холмс и Рамеш Балвани, поранешниот главен оперативец на „Теранос“, кои беа во интимна врска додека работеа заедно, се обвинети за вмешаност во шема за измама со инвеститори од повеќе милиони долари од 2010 до 2015 година, како и шема за измама на лекари и пациенти кои платиле за услуги за тестирање на крв од 2013 до 2016 година.

И двајцата се изјаснија за невини и се соочуваат со затворска казна до 20 години, како и парична казна од 250.000 долари, плус отштета за секое обвинение за измама.

Правните експерти велат дека централната точка на судењето ќе биде прашањето што знаела Холмс, кога таа го знаела и дали имала намера да мами.

Не е јасно каква ќе биде стратегијата за одбрана, но адвокатите на Холмс и отворија можност потенцијално да покаже со прст кон Балвани.

Имено, успеале да издејствуваат одделно судење, а новооткриените судски документи откриваат зошто.

Холмс планира да го обвини Балвани за психолошка, емоционална и сексуална злоупотреба, објаснувајќи ги тактиките што тој наводно ги користел за да ја контролира и психолошкото влијание на злоставувањето.

Според судските документи, Балвани остро ги негира овие тврдења.