Милијардерка изгуби половина од своето богатство поради истрага

21

Рекорден пад на цената на акциите на компанија за aроми и храна избриша половина од богатството на нејзиниот претседател, уште еден пример за изгубено богатство и потсетување на инвеститорите за ризиците на азиските пазари.

Акциите на Huabao International Holdings Ltd. падна за 67 отсто на берзата во Хонг Конг, откако компанијата објави дека во кинескиот град Луојанг, во провинцијата Хенан, под истрага е нејзиниот претседател Чу Лам Ју за можни дисциплински прекршувања.

Во соопштението не се наведени детали за прекршувањата и се вели дека компанијата работи како и обично. Портпаролот на компанијата рече дека Huabao ќе ја информира јавноста за какви било случувања во истрагата.

Чу, кој е и извршен директор на Huabao, контролира 71% од компанијата. Нејзиното богатство во моментов се проценува на 2,6 милијарди долари, откако во петокот изнесуваше 5,5 милијарди долари, според индексот на милијардери на „Блумберг“.

Во ноември, кога цената на акциите на компанијата го достигна највисокото ниво во повеќе од две децении, богатството на Чу беше околу 8 милијарди долари.

За инвеститорите, ова е уште еден потсетник за ризиците во Кина. Во последните пет години, најмалку пет директори на кинески компании исчезнаа или беа уапсени, што доведе до голем пад на цената на акциите на тие компании.

Чу го основаше претходникот на Huabao во 1996 година и ја котираше компанијата на берзата во Хонг Конг во 2006 година.

Чу е родена во кинеската провинција Сечуан, но има и државјанство од Хонг Конг, пишува „Блумберг“.