Нафтата може да надмине 100 долари во 2022 година ако побарувачката ја надминува понудата

71

Цените на нафтата, кои се зголемија за 50% во 2021 година, ќе се зголемат дополнително оваа година, а некои аналитичари предвидуваат дека недостатокот на производствен капацитет и ограничените инвестиции во секторот би можеле да ја подигнат суровата нафта до 90 долари или дури и над 100 долари за барел.

Иако опцијата „омикрон“ ги турна случаите на КОВИД-19 далеку над минатогодишните максимални вредности, аналитичарите велат дека цената на нафтата ќе биде поддржана од неподготвеноста на многу влади да ги вратат строгите граници што ја погодија глобалната економија како што пандемијата се интензивираше во 2020 година.

Фјучерсите на суровата нафта брент во средата се тргуваа за речиси 85 долари, достигнувајќи го највисокото ниво во последните два месеци.

„Ако се претпостави дека Кина не доживеа нагло забавување, дека „омикрон“ всушност ќе исчезне и дека способноста на ОПЕК + да го зголеми производството ќе биде ограничена, не гледам причина зошто нафтата од типот Брент не може да се движи до 100 долари во првиот квартал, веројатно порано“, рече Џефри Хали, виш пазарен аналитичар во OANDA.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, група позната како ОПЕК +, постепено ги олеснуваат намалувањата на производството воведени во случај на колапс на побарувачката во 2020 година.

Сепак, многу помали производители не можат да ја зголемат понудата, додека други се претпазливи да пумпаат премногу нафта во случај на продолжување на дефектите против КОВИД-19.

„Morgan Stanley“ предвидува дека нафтата Брент ќе достигне 90 долари за барел во третиот квартал од оваа година.

Со изгледите за исцрпување на суровата нафта и нискиот резервен капацитет до втората половина на 2022 година и ограничените инвестиции во секторот за нафта и гас, пазарот ќе има мала безбедносна маржа, велат од банката.

Аналитичарите на JPMorgan рекоа во белешката во средата дека може да забележат пораст на цената на нафтата до 30 долари, откако Администрацијата за енергетски информации (EIA) и Bloomberg ги намалија проценките на капацитетот на OPEC за 2022 година за 0,8 милиони барели дневно и 1,2 милиони.

Сепак, банката додаде дека очекува и цената на нафтата да „скокне“ на 125 долари за барел оваа година и 150 долари во 2023 година.

Клаудио Галимберти, виш потпретседател за анализа на Rystad Energy рече дека ако ОПЕК биде дисциплиниран и сака да го задржи пазарот тесен, може да ги зголеми цените на 100 долари.

Сепак, тој рече дека не го смета ова за веројатно сценарио и додека нафтата може „за момент“ да достигне повеќе од 90 долари оваа година, притисокот за намалување на цените ќе дојде од зголеменото производство во Канада, Норвешка, Бразил и Гвајана.

Министерот за нафта на Оман, Мохамед Ал Румхи, исто така во вторникот рече дека групата не сака да види барел нафта од 100 долари.

„Светот не е подготвен за ова“, рече Ал Румхи, цитиран од „Блумберг“.

Високите цени на нафтата, кои исто така ги зголемуваат цените на бензинот и дизелот, би можеле да ја одржат инфлацијата непријатно висока во 2022 година во услови на прекинати глобални синџири на снабдување, забавувајќи го економското закрепнување на пандемијата во многу земји.

Во меѓувреме, Standard Chartered ја зголеми својата прогноза за Брент за 2022 година за 8 долари на 75 долари за барел и ја зголеми прогнозата за Брент за 2023 година за 17 долари на 77 долари.

Во истражувањето на Ројтерс кон крајот на декември, 35 економисти и аналитичари предвидуваа дека Брент во 2022 година ќе изнесува просечни 73,57 долари за барел, што е околу 2% пониско од консензусот од 75,33 долари во ноември. Прогнозата ја покажува просечната цена за годината, а не пикот.

Цените на Брент не достигнаа 90 долари и 100 долари од 2014 година, кога се повлекоа од пикот над 115 долари до 57 долари до крајот на годината.