Нафтата падна под 80 долари за барел

25
Нафтата го заврши тргувањето во средата на најниско ниво од почетокот на октомври и продолжи да паѓа во четвртокот наутро.

Пазарот продолжува да реагира на веста дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува за продажба на нафта од стратешките резерви. Во исто време, за време на виртуелниот самит со кинескиот претседател Си Џинпинг, се разговараше за можноста за сличен чекор од страна на Кина.

„Администрацијата на Бајден побара од некои од најголемите потрошувачи на нафта, вклучувајќи ги Кина, Индија и Јапонија, да размислат за ослободување на нафтените резерви како дел од координираните напори за намалување на светските цени на енергијата“, велат извори запознаени со ова прашање.

Нафтениот пазар не беше поддржан ниту од податоците за падот на залихите на нафта во САД минатата недела, забележува MarketWatch.

И покрај извештајот од Министерството за енергетика, „пазарот реагираше негативно бидејќи го оценува потенцијалниот одговор од администрацијата на Бајден“, рече Маниш Раџ, финансиски директор на Velandera Energy Partners.

„Администрацијата на Бајден јасно стави до знаење дека сака да ги намали цените на нафтата и пазарот размислува што може да направи за да ги задржи цените надолу, со оглед на многу ограничениот број инструменти во нејзиниот арсенал“, рече тој.

Цената на јануарските фјучерси за сортата Брент на лондонската берза ICE Futures во 8:10 часот по македонско време во четвртокот падна за 0,44 долари – на 79,84 долари за барел. Во средата цената падна за 2,15 долари (2,6%) и достигна 80,28 долари за барел при затворањето, што е најниско ниво од 7 октомври.

Декемвриските фјучерси за американската WTI за е-трговија на Њујоршката берза (NYMEX) се намалени за 0,70 долари – на 77,66 долари за барел. Како резултат на претходната сесија, нивната цена падна за 2,4 долари (3%), завршувајќи го денот на 78,35 долари за барел – најмалку од 1 октомври.

Залихите на нафта во САД паднаа за 2,1 милиони барели минатата недела на 433 милиони барели, соопшти Министерството за енергетика на земјата. Резервите на бензин паднаа за 707 илјади барели, а дестилатите – за 824 илјади барели