Нафтата поевтинува, се очекува пад на побарувачката во Кина

56

Цените на нафтата паѓаат за прв пат по четири сесии во услови на очекувања за затегнување на монетарната политика на САД и намалување на побарувачката во Кина поради воведувањето на „локдаун“ во голем број градови поради зголемување на случаите на КОВИД-19.

Мартовските фјучерси за сортата „Брент“ на Лондонската берза ICE Futures во 8:15 часот по македонско време се тргува за 80,19 долари за барел, што е за 0,61 долари под цената на крајот од претходната сесија. Во средата, овие договори се зголемија за 0,8 долари (1%) – на 80,80 долари за барел, што е највисоко од 25 ноември минатата година.

Цената на февруарските фјучерси за американскиот репер ВТИ во е-трговија на Њујоршката берза (NYMEX) во исто време изнесуваше 77,29 долари за барел, што е за 0,56 долари под конечната вредност од претходната сесија. До крајот на вчерашниот ден вредноста на овие договори порасна за 0,86 долари (1,1%) на 77,85 долари за барел, што е највисока
вредност од 24 ноември.

Записникот од декемврискиот состанок на Федералните резерви на САД, објавен во средата, го покажа „јастребскиот“ однос на челниците на Федералните резерви на САД.

„Учесниците на состанокот генерално забележаа дека со оглед на нивните сопствени прогнози за економијата, пазарот на труд и инфлацијата, може да биде потребен побрз од очекуваниот пораст на каматните стапки или побрза стапка на пораст“, се вели во документот.

Некои лидери на ФЕД, исто така, укажаа на фактот дека веднаш по зголемувањето на каматните стапки, ФЕД можеби ќе треба да започне со намалување на билансот на средствата.

„Инвеститорите избегнуваат ризични средства, вклучително и нафтата, во очекување на брзо заострување на политиката на ФЕД“, рече аналитичарот Вил Сунгчил Јонг од VI Investment Corp.

Масовните протести во Казахстан остануваат во фокусот на трговците со нафта. Советот за колективна безбедност на Организацијата на Договорот за колективна безбедност, во кој членуваат Русија, Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан, одлучи да испрати мировници во Казахстан.