Нафтата повторно поскапе

11

Цените на нафтата се зголемија  бидејќи стравувањата од зголемување на стапката на Федералните резерви се намалија во пресрет на неколку економски отчитувања оваа недела, особено од Кина.

Пазарите, исто така, беа охрабрени од изгледите за затегнување на понудата откако главните добавувачи на ОПЕК, Русија и Саудиска Арабија, објавија дека ќе ги задржат своите тековни намалувања на снабдувањето до крајот на годината, гарантирајќи тесен пазар на нафта.

Конфликтот меѓу Израел и Хамас, исто така, не покажа знаци на намалување, при што Тел Авив ги отфрли повиците за прекин на огнот и извештаите кои сугерираат дека руската паравоена единица Вагнер планира да обезбеди системи за противвоздушна одбрана на либанскиот Хезболах.

Декемвриските фјучерси на Брент пораснаа за повеќе од 1,7 отсто на околу 86,35 долари за барел, додека американската сурова нафта се тргуваше по цена повисока од 82 долари за барел, откако порасна за околу 1,9 отсто, покажуваат податоците на специјализираниот портал OilPrice.