Нафтата се стабилизира на највисоко ниво од 2014 година

16

Нафтата остана близу до највисокото ниво од 2014 година во азиската трговија, откако инвеститорите оценуваат дека енергетската криза ги тресе глобалните пазари.

Фјучерсите во Њујорк се тргуваа над 82 долари за барел, откако пораснаа за 2,5% во последните три сесии. Русија се уште не испраќа повеќе природен гас во Европа, додека ОПЕК + не успева да пумпа доволно сурова нафта за да ја исполни својата цел за производство, што ја влошува кризата со снабдување на енергетските пазари. Сепак, еден технички индикатор сигнализира дека суровината е пренабавена и треба да се прилагоди.

„Се чини дека пазарот на нафта се менува и се обидува да ги усогласи шпекулациите со реалноста“, вели Хови Ли, економист во Oversea-Chinese Banking Corp. во Сингапур. Иако резервите на нафтени производи се ограничени, тие не се на ниво каде што треба да очекуваме 100 долари за нафта, додаде тој.

Суровата нафта се зголеми во изминатите осум недели, бидејќи енергетската криза – предизвикана од недостаток на природен гас и јаглен – се совпадна со закрепнувањето на побарувачката од клучните економии што произлегоа од пандемијата. Колапсот ги зголеми нарачките од рафинериите за нафта во Азија кои брзаат да обезбедат алтернативно снабдување со гориво, зголемувајќи ги маргините на заздравување на индустријата, што ќе продолжи следната година.

Цени

* West Texas Intermediate за испорака во ноември порасна за 0,1 проценти на 82,51 долари за барел на Њујоршката берза во 10:45 часот во Сингапур, откако во понеделникот додаде 0,2 проценти.

* Брент за порамнување во декември додаде 0,1% на 84,39 долари на ICE Futures Europe, откако во понеделникот падна 0,6%.

Извозот на гас на Газпром на главните пазари падна во првите две недели од октомври на најниско ниво од најмалку 2014 година во овој период од годината, бидејќи домашната побарувачка апсорбира поголем дел од производството. Тендерите за капацитет на гасоводот следниот месец не покажаа дека Русија планира да ги зголеми испораките за Европа, дури и откако претседателот Владимир Путин рече дека е подготвен да го стори тоа.

ОПЕК + го намали своето производство за 15% повеќе од планираното во септември, во споредба со 16% во август и 9% во јули, според делегатите запознаени со ова прашање. Ова ја одразува неспособноста на некои членки – вклучувајќи ги Нигерија, Ангола и Азербејџан – да го зголемат производството до договорени количини поради недостаток на инвестиции и истражувања.