Нафтата се тргува 95 долари за барел

28

Цените на нафтата денеска благо се зголемија бидејќи апетитот на инвеститорите се зголеми откако податоците за работните места во САД и кинескиот извоз ги намалија грижите за рецесија.

Фјучерсите на суровата нафта брент поскапеа за 22 центи, или 0,2%, на 95,14 долари за барел. Американската сурова нафта Вест Тексас беше на 89,18 долари за барел, што е раст од 17 центи или 0,2%.

Цените на Брент минатата недела ги достигнаа најниските нивоа од февруари, паѓајќи за 13,7% за нивниот најголем неделен пад од април 2020 година, додека WTI загуби 9,7% бидејќи загриженоста за рецесијата што ја погоди побарувачката на нафта ги оптоварува цените.