Нафтата се зголеми на 91 долар за барел 

21

Цените на нафтата денеска се зголемија поради очекувањата дека групата ОПЕК + би можела да се договори на состанокот оваа недела за големи намалувања на производството, додека силниот пораз и најавата за дополнителни санкции за руската нафта, исто така, ги поддржаа цените на „црното злато“.

Европската нафта „брент“ скокна за 2,66 отсто од понеделникот на 91,24 долари за барел, покажуваат најновите податоци на oilprice.com, кој ги следи цените во реално време, додека американската сурова нафта WTI поскапе за 2,56 отсто на 85,77 долари за барел.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, алијанса позната како ОПЕК +, се очекува да го намалат производството за повеќе од еден милион барели дневно на нивниот утрешен состанок, првиот што ќе се одржи со физичко присуство наместо онлајн, Ројтерс објави, повикувајќи се на извори во ОЕК.

Некои членки би можеле доброволно да го намалат пумпањето згора на тоа, што би значело дека ова ќе биде најголемото намалување на производството на нафта од почетокот на пандемијата на корона, велат извори од ОПЕК.

„Очекуваме дека ќе се направи значително намалување, што не само што ќе ја заостри ситуацијата со физичкото снабдување со нафта, туку и ќе испрати важен сигнал до пазарот“, велат од Fitch Solutions.

Кувајтскиот министер за нафта рече дека ОПЕК + ќе донесе соодветна одлука која ќе гарантира снабдување со енергија и ќе им служи на интересите и на производителите и на потрошувачите.