Најавен сериски Lamborghini Huracan Sterato (ВИДЕО)

34

Lamborghini официјално објави дека ќе направи сериска верзија на концептот Huracan Sterato кој се појави пред нешто повеќе од три години.

Производството Huracan Sterrato (името се уште не е конечно), кое воедно ќе биде и последната еволуција на Huracan, ќе пристигне пред крајот на 2022 година.

Иако автомобилот е сè уште под обвивка, се чини дека не е многу променет откако студијата за ова возило беше претставена во јуни 2019 година.

Тоа значи дека очекуваме подигнат Huracan (+ 47 mm), со две дополнителни фарови, блесоци на браници, пошироки траги на тркалата, заштитни елементи, шини на покривот, нови тркала од 20 инчи и модифицирана суспензија.

Најверојатно ќе го придвижува 5,2-литарски V10 мотор (концептот имаше 640 КС), со погон на четири тркала, како и систем за управување со четири тркала.

Испораките би можеле да започнат на почетокот на 2023 година, но цената засега е непозната.