Најбогатиот Азиец повторно го надмина Безос на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот

164

Најбогатиот Азиец Гаутам Адани повторно го надмина основачот на Amazon Џеф Безос на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот. Безос во понеделникот доживеа пад на своето богатство за една милијарда долари, поради падот на акциите на компанијата.

Во меѓувреме, добивката од 1,37 милијарди долари го зголеми богатството на Адани на 126 милијарди долари, што го прави трет најбогат во светот, зад Французинот Бернар Арно од Луј Витон. Арно е вториот најбогат човек во светот со нето богатство од 138 милијарди долари.

Индексот на милијардери на Блумберг продолжува да го води извршниот директор на Тесла и нов сопственик на Твитер, Илон Маск, чие богатство порасна на огромни 203 милијарди долари.

Тој е единствениот на списокот кој има богатство над 150 милијарди долари.

Ниту еден Азиец, вклучително и Кинезот Џек Ма и втората најбогата личност во Индија, Мукеш Амбани, никогаш не се пробиле во првите три на индексот на милијардери на Блумберг.