Најбогатиот Чех загина во несреќа на Алјаска

85

Најбогатиот Чех, Петр Келнер загинал во пад на хеликоптер на Алјаска, пренесува New York Times.

Во несреќата загинале пет лица, додека едно лице е тешко повредено.

Келнер е роден во 1964-та година, а бил најбогат во Чешка со проценето богатство од 15,7 милијарди долари, според индексот на милијардери на Bloomberg.

Тој е основач и најголем инвеститор на PPF Group, што се занимава со повеќе дејности, меѓу кои финансии, телекомуникации, производство, медиуми и биотехологија.

Фото: Facebook