Најбогатите луѓе во светот – на чело со Илон Маск – заработија 1,5 трилиони долари во 2023 година

49

Нето вредноста на 500-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 1,5 трилиони долари 2023 година, што е неверојатен пресврт од 1,4 трилиони долари што ги загубија една година претходно, според индексот на милијардери на Блумберг.

Водечки беше тајкунот на социјалните мрежи и технологијата Илон Маск, исто така најбогатиот човек во светот, чие богатство се зголеми од 95,4 милијарди долари на 232 милијарди долари – најмногу благодарение на неговиот удел од 12,95 проценти во производителот на електрични автомобили Тесла, кој досега имаше импресивни добивки. Највредниот производител на автомобили во светот ја заврши годината со промет од 248 милијарди долари, 130% повеќе од лани.

Богатството на Маск порасна и покрај проблемите на социјалната мрежа Х, што доведе до тоа голем број големи огласувачи да ја напуштат платформата – предизвикувајќи проектиран пад од 2,5 милијарди долари во продажбата на реклами – поради тврдењата дека антисемитската содржина се шири на страницата порано позната како Твитер.

Огромниот раст во технолошкиот сектор лани, поттикнат од бумот на вештачката интелигенција (ВИ), помогна неколку други милијардери да станат уште побогати.

Марк Цукерберг, успеа да ја зголеми својата нето вредност на 84 милијарди долари за да ја заврши годината на шестото место на листата со вкупна вредност од 130 милиони долари.

Основачот на Амазон, Џеф Безос го „здебели“ паричникот со дополнителни 71,3 милијарди долари искачувајќи се на 3-то место во светот со нето вредност од 178 милијарди долари.

Илон Маск ја завршува годината како најбогат човек на светот благодарение на неговото богатство од 232 милијарди долари, кое лани се зголеми за 95,4 милијарди долари поради успехот на Тесла.

Изведбата на Мајкрософт оваа година се покажа како добра вест за неговиот поранешен извршен директор Стив Балмер, кој сè уште поседува околу 4% од технолошкиот гигант, придонесувајќи за неговата заработка од 44,7 милијарди долари оваа година. Балмер, кој го напушти Мајкрософт во 2015 година за да ја основа филантропската инвестициска компанија Балмер Груп, ја завршува 2023 година како петти најбогат човек во светот, со 131 милијарда долари.

Коосновачите на Google на Alphabet, Лери Пејџ и Сергеј Брин, оваа година заработија 43,9 милијарди долари, односно 41 милијарди долари.

Пејџ ја завршува годината како седма најбогата личност благодарение на нејзиното богатство од 127 милијарди долари, додека Брин е на 9-то место со 120 милијарди долари.

Основачот на Мајкрософт, познатиот Бил Гејтс, заработил поскромни 31,3 милијарди долари во 2023 година, што Блумберг го припиша на неговата сопственост од 1,4 отсто во најголемиот светски производител на софтвер, како и на неговата контролна улога во фондот Каскад Инвестмент.

Производителот на луксузни стоки Бернард Арно од LVMH се рангираше на второто место на индексот на милијардери на Блумберг со богатство од 179 милијарди долари. Јазот меѓу Маск и 74-годишниот Французин се зголеми за 53 милијарди долари бидејќи технолошките акции го надминаа луксузниот сектор, кој ги доживува своите „најлоши пазарни услови од 2008 година“.

Сепак, наследничката на францускиот козметички бренд L’Oreal, Франсоаз Бетанкур Мејерс, го отфрли овој тренд, заземајќи го 12-тото место зголемувајќи го своето богатство на 28,6 милијарди долари – станувајќи првата жена што ја надмина границата од 100 милијарди долари.