Најдобри локации за соло патување во Европа: Градови од регионот на списокот

50

Експертите за патувања во Wizz Air го составија своето рангирање на најдобрите европски градски дестинации за соло турнеја во 2023 година.

Независното патување станува сè попопуларно, но важно е да истражите каде одите пред да патувате. За да ви помогнат во изборот, експертите за патувања го составија своето рангирање на најдобрите европски градски дестинации за соло истражување во 2023 година. Гледајќи ги прегледите на корисниците на TripAdvisor, тие можеа да утврдат каде соло патниците имаат најпозитивни искуства, пренесува Б92.

Помеѓу оние што го зазедоа првото место, извештајот покажа дека грчкиот град Родос е најидилично место за соло патници, а по него е Сплит во Хрватска. Овие градови не само што имаа голем број критики со пет ѕвезди, туку и постигнаа особено добри резултати за нивните атракции и ресторани.

Еве комплетна листа на најдобрите места за посета за соло авантуристи.

1. Родос, Грција

На прво место е грчкиот град Родос (на истоимениот остров), кој 76% од рецензентите од независни патници го оцениле со пет ѕвезди. Од нив, градските атракции добија најголем дел од беспрекорните критики (79%), со 73% од критиките за рестораните лоцирани во градот. Овде можете да се забавувате, да одите на турнеја, да талкате низ продавниците и баровите.

2. Сплит, Хрватска

На второ место е хрватскиот град Сплит, кој 73% од соло патниците го оцениле со пет ѕвезди, главно поради неговите атракции (81%), како и 66% од критиките за ресторани. Исто така, некои сцени од Game of Thrones се снимени во Сплит, а има и турнеи на кои можете да одите за да ги истражите овие локации.

3. Фаро, Португалија

На трето место е Фаро, во Португалија, на кој 67% од соло патниците дале петка. Од нив, атракциите во градот добија најголем дел од критиките со пет ѕвезди (74%), при што 59% од рестораните добија совршени оценки. Свежата морска храна е задолжителна за секој кулинарски истражувач овде.

4. Истанбул, Турција

На заедничко трето место со Фаро се најде турскиот град Истанбул, кој доби најдобри оценки од 67% од патниците. 64% ги оцениле неговите атракции со пет ѕвезди, а импресивните 71% од прегледите за рестораните во градот исто така блескале. Задолжителна атракција е Аја Софија, светско наследство на УНЕСКО.

5. Фиренца, Италија

Конечно, Фиренца, Италија го зазеде петтото место. Град на културата, ренесансната уметност и храна, доби пет ѕвезди од 71% од корисниците, со дополнителни 61% врвни критики за рестораните во градот. Оваа престолнина на Тоскана се најде на наградите за избор на патници на TripAdvisor за 2023 година и можеме да видиме зошто. Живописните катедрали и галерии значат дека никогаш нема да ви биде досадно, но исто така можете да го поминете времето пробувајќи сладолед од тестенини.