Најдобрите авиокомпании и нивното прва класа мени

47

1413540146670_wps_85_Mandatory_Credit_Photo_by

Престижното списание за луксузна храна Saveur и оваа година ги рангираше најдобрите менија понудени од авиокомпаниите. Помеѓу наградените во категориите прва, бизнис и економска класа се најдоа Emirates, Turkish Airlines, Delta Airlines, Singapore Airlines, Oman Air и Etihad Airways.

1413540104773_wps_83_Mandatory_Credit_Photo_by

Див ирански кавијар со кисела павлака и канапе, или јагнешки ролат со динстан сезонски зеленчук и крем пире од компири е само едно од понудените менија од авиокомпанијата Emirates и сето тоа залеано со шампањ.

1413540255600_wps_87_Mandatory_Credit_Photo_by

Тука доаѓаат и ракчињата на скара со ориз, сезонска салата и сос од црвен пипер и маслиново масло.

Прва и бизнис класа мени започнува со кавијар и шампањ Dom Pérignon, по што следува канапе и разни апатисани како зимска супа од тиква и јаболко.

1413547647538_wps_36_BusinessElite_Japanese_Me

Главното јадење вклучува говедско филе, Loch Fyne лосос, печен бакалар со томато сос, сос од билки и маслиново масло, рижото со шафран и аспарагус на скара.

Понатаму пилешко на скара, пире, зачинет млад зеленчук, домати и боранија. Исто така на менито можат да се најдат ќебапи од шкампи, ориз на пареа со ореви од бор и бамја.

1413539514755_Image_galleryImage_Airline_Dining_press_imag

По десертите кои меѓу другото вклучуваат чоколаден мус и баклава, се служат и разни видови на сирење заедно со вино од типот на Croft vintage port.

1413557321862_wps_166_Emirates1_jpg 1413559366669_wps_174_Matt_PEK_royal_Silk_Class 1413539480555_Image_galleryImage_Delta_Air_Lines_food_Part 1413546081533_wps_29_Diamond_menu_3_JPG
1413546085524_wps_30_Diamond_menu_4_JPG
1413559453894_wps_176_newformula_Quantas_Busine 1413539497059_Image_galleryImage_Emirates_airline_food_Fir