понеделник, 3 октомври, 2022
Почетна Луксуз

Луксуз

Samsung на почетокот на месецот ги почести своите фанови со новата генерација на мобилни телефони на преклопување, меѓу кои гордо се истакна Galaxy Z Fold 4 со почетна цена од 1.800 евра. Многумина тврдат дека е навистина „солена“ цена, но има и такви на кои им е „ситниш“. Сепак, тука...
Бројките што ги објави Lamborghini покажуваат дека нема криза за сегментот на луксузни автомобили. Во првите шест месеци од годинава се испорачани 5.090 автомобили. Lamborghini се продава подобро од било кога. Во првите шест месеци од 2022 година, производителот испорача 5.090 автомобили. Ова е најдобриот период во историјата на брендот....
Италијанското студио Gabriele Teruzzi Yachts & Design дизајнираше импресивна суперјахта. Станува збор за концепт наречен Stella del Sud, кој е инспириран од познатиот 128 каратен дијамант на Картие. Рендерите ја прикажуваат елегантната, долга 110 метри, јахта во облик на дијамант со спектакуларни стаклени ѕидови што ги поврзуваат сите палуби. Стаклените панели...
Рудари во Ангола ископале редок чист розов дијамант за којшто се верува дека е најголемиот пронајден последниве 300 години, објави  австралискиот оператор на рудникот „Луло“. Розовиот дијамант од 170 карати, наречен „Луло Роз“, е откриен во североисточниот дел на земјата – инаку богат со дијаманти, и е еден од најголемите...
Швајцарскиот производител на луксузни часовници Richard Mille во соработка со Ferrari го претстави новиот најтенок часовник во светот чија дебелина е само 1,75 милиметри. Само пред неколку месеци Bulgari постави нов рекорд за најтенок часовник на светот. Во март, Bulgari Octo Finissimo Ultra ја виде светлината на денот со 1,80...
Невидениот пораст на цените на најбараните половни луксузни часовници покажува знаци на смирување, откако некои сопственици ги понудија на продажба своите модели Rolex и Patek Philippe, покажа новиот индекс на платформата Subdial. Индексот Subdial50, кој ги следи светските цени на 50-те најпродавани луксузни часовници, изгуби околу шест отсто од својата...
Во Јужна Флорида се гради зграда којашто ќе има 62 ката и ќе вклучува 200 луксузни апартмани наменети за богати клиенти кои бараат дискреција. Она што го прави овој облакодер посебен и автентичен е лифтот за возила, кој ќе им овозможи на станарите да ги паркираат своите автомобили во рамките...
Нова куќа во Хонг Конг е продадена за 870 милиони хонгконгшки долари, што е околу 111 милиони американски долари. Ова е највисоката цена за куќа оваа година, пренесува Bloomberg. Emperor International Holdings Ltd, CC Land Holdings Ltd, Mingfa Group International Co. и CSI Properties Ltd.  ја продадоа куќата со шест...
Jaguar XJS, кој производителот на каросерии Lynx го претвори во караван (Shooting Brake), ќе се најде на аукција за неколку дена преку Bonhams на Гудвуд фестивалот на брзина. XJS беше премиерно прикажан во 1975 година со цел да им понуди на своите клиенти нешто уникатно. Lynx одлучи да ја развие...
Гучи го претстави својот коктел наречен Elisir d’Elicriso. Коктелот е достапен во ексклузивниот Gucci Giardano 25, кафе бар во Фиренца, Италија, кој беше отворен претходно оваа година. Елегантниот пијалок не е само обичен коктел со монограм втиснат на страната на шишето. Наместо тоа, титанот на модната индустрија отиде кај најдобрите...
Суперјахтата Zion, проценета на 600 милиони долари, е инспирирана од црните дупки - „најмистериозниот, но убав феномен во универзумот“. Дизајнерите ја постигнуваат естетиката на „црната дупка“ преку масивна стаклена набљудувачка купола во средината на трупот, која нуди „поглед од 180 степени“ на морето. Зад бродот, кој е долг 110 метри и...
Германската компанија Mercedes-Benz за CNN потврди дека неодамна од музејската колекција во Германија е продаден редок автомобил, модел Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe од 1955 година за 135 милиони евра. Со оваа цена, автомобилот стана најскапиот некогаш продаден во светот, според Hagerty, компанија која ја следи вредноста на колекционерските автомобили. Парите од продажбата...
Најскапиот билет што се нуди во Луфтханза е повратен авионски билет од прва класа од Сан Франциско до Франкфурт, кој чини дури 22.670 евра и постојано се распродава. Извршниот директор на германската авиокомпанија Карстен Зпор ја наведе цената на авионскиот билет како илустрација дека компанијата закрепнува по пандемијата на Ковид-19...
Познатата уметничка збирка, којашто беше предмет на жолчната бркоразводна парница меѓу њујоршкиот магнат Хари Меклоу и неговата поранешна сопруга Линда Бург, стана најскапата уметничка колекција продадена на наддавање. Аукцијата во „Сотби“ достигна сума од 246,1 милиони долари во вториот круг од наддвањето за колекцијата на парот, со што вкупната вредност...
Компанијата за вселенски туризам „World View“ досега имала 1.000 резервации за вселенски летови, што го потврдува фактот дека овој вид туризам станува сè попопуларен. Компанијата „World View“ досега има продадено најголем број резервации кога е во прашање вселенскиот туризам. Комерцијалните летови треба официјално да започнат во 2024 година, а најмногу резервации...
Најголемиот бел дијамант, кој некогаш е ставен на аукција, продаден е за 17,8 милиони евра. Излезе дека сумата е далеку над очекувањата на експертите, јавуваат светските агенции, а „The Rоck“, како што го нарекуваат, за само неколку минути нашол нов сопственик на аукција во Christie's во Женева. Прелиминарната проценка на дијамантот...
Брендот Bulgari повторно ја презеде круната, создавајќи го најтенкиот механички часовник во светот, губејќи го пред неколку години од страна на Piaget. Bulgari Octo Finissimo Ultra е многу „слабо“ ремек дело, создадено со помош на незамисливо мал механички механизам кој му помага на часовникот да ја одржи вкупната дебелина под...
Италијанската модна куќа Loro Piana беше повикана „јавно да го осуди“ Владимир Путин откако тој облече една од нејзините јакни на провоен митинг. Рускиот претседател се појави во облека за 1,5 милиони рубљи (скоро 13.000 евра) - повеќе од двапати од просечната годишна плата во Русија - зборувајќи пред илјадници...
Аукциската куќа Christie's објави дека го продава на аукција познатиот портрет на Мерлин Монро од Енди Ворхол по почетна цена од 200 милиони долари во мај, со што делото ќе биде најскапо продаденото уметничко дело на 20 век, пренесе АФП. Портретот, насликан од Енди Ворхол во 1964 година, „е најзначајната...
Нова суперјахта во стил „вселенски брод“ со панорамска хидромасажна када на покривот е достапна за 3,6 милиони евра. Кадата е само една од извонредните карактеристики на 20-метри долгата Royal Alpha One, која има динамична, футуристичка надворешност, делумно благодарение на нејзините фотохромни стаклени површини, кои ја менуваат бојата во зависност од...
Virgin Galactic во сопственост на британскиот милијардер Ричард Бренсон, соопшти дека ја продолжува продажбата на билети на пошироката јавност за претстојните вселенски патувања, што го поттикна растот на нејзините акции за повеќе од 10 отсто во тргувањето на Волстрит. Цената на еден билет е 450.000 долари, а вклучува депозит од...
„Енигма“, најголемиот дијамант во светот од 555 карати, продаден е во Лондон за 3,16 милиони фунти (3,8 милиони евра) откако неодамна беше првпат изложен. Се верува дека реткиот црн или карбонадо дијамант се формирал кога метеорит или астероид удрил во Земјата пред повеќе од 2,6 милијарди години. Дијамантот од 555,55 карати...
Најскапиот метар квадратен станбен простор, во последниот квартал од 2021 година, е продаден во „Белград на вода“ и изнесува 10.068 евра, соопшти Републичкиот геодетски завод на Србија. Така, во општина „Савски венац“, според Извештајот за состојбата на пазарот на недвижности за последниот квартал од 2021 година, е остварена највисока цена....
Исклучително редок дијамант од 555,55 карати, за кој се верува дека доаѓа од вселената, ќе биде ставен на аукција следниот месец. „Енигма“, масивен црн дијамант, ќе биде продаден на аукција од Sotheby's. Се верува дека е создаден или од удар на метеорит или од астероид, во кој имало дијаманти, кој се...