Најголемиот добавувач на Apple во неволја: Немаат работници, ги враќаат со бонуси

54

Еден од најголемите добавувачи на Apple, фабриката Foxconn, мора да се придржува до некои од најстрогите правила за Ковид во светот, истовремено обезбедувајќи дека испораките на Apple нема сериозно да се нарушат непосредно пред почетокот на клучната празнична сезона.

Тајванската компанија, која се трка за контрола на епидемијата на Ковид во нејзиниот распространет кампус во кинескиот град Женгжу, повторно почна да регрутира работници и да нуди бонуси на оние кои неодамна заминаа, се вели во соопштението објавено на сметката на компанијата WeChat.

Изјавата на Foxconn дојде само еден ден откако Apple рече дека очекува испораките на iPhone 14 да бидат погодени од мерките за Ковид во Кина, како и да имаат „значително намален капацитет“ во неговата фабрика во Женгжу, најголемата фабрика за iPhone во светот.

„Епидемијата ја наруши нашата работа и живот, но компанијата постигна значителни резултати во тековните мерки за превенција од епидемии“, рече Foxconn на својата сметка за вработување WeChat.

„Производството и животот постепено се враќаат во нормала“, додаваат тие во соопштението, пренесува CNN.

Фабриката се обидува да ги врати работниците
Вознемирени работници наводно избегале од затворениот објект. Снимките од многу луѓе кои го напуштаат Женгжу пеш станаа вирални на кинеските социјални мрежи во последните денови. Foxconn сега ги засилува мерките за враќање на својот персонал.

Доколку се вратат, работниците кои ја напуштиле фабриката меѓу 10 октомври и 5 ноември ќе добијат еднократен бонус од 500 јуани (69 долари), соопшти компанијата. На новите работници ќе им биде понудена плата од 30 јуани (4 долари) на час, според објавата.