Најмладата милијардерка во светот осудена на 11 години затвор – измами десетици инвеститори и собра милијарди

268

Елизабет Холмс, најмладата милијардерка која успеа да го измами светот на само 19 години и жената која го основаше Теранос, е осудена на 11 години затвор за измама.

Според Би-Би-Си, се очекува Холмс, која е бремена, да поднесе жалба на казната изречена од калифорнискиот суд. Таа пред судот изјави и дека чувствува болка бидејќи измамила голем број луѓе.

Основачот на Theranos, компанијата која вети дека ќе направи револуција во тестовите на крвта, беше прогласенa за виновна за измама во јануари.

Елизабет Холмс „заслепена од амбициите (…) проневери стотици милиони долари од десетици инвеститори“ и ги „загрози пациентите“, рече обвинителката Стефани Хајндс, обвинувајќи ја пропаднатата претприемачка дека е неодговорна.

– Холмс не е опасна, таа материјално не профитираше од случајот и не заслужува казна поголема од еден и пол дена затвор поради неуспех во нејзиниот „амбициозен проект“ – одговорија нејзините адвокати.

„Очајна сум поради моите неуспеси. Чувствував длабока болка за она низ што поминаа луѓето затоа што не успеав во нив“, рече таа.

„Се каам за моите неуспеси со секоја клетка во моето тело“, продолжи таа.

Судијата ја нарече Холмс „брилијантен“ претприемач и и рече: „Неуспехот е нормален. Но, неуспехот поради измама е погрешен“.

Елизабет Холмс го основаше Теранос во 2003 година, кога имаше само 19 години, ветувајќи дека ќе создаде технологија која ќе ги поедностави тестовите на крвта и ќе ги поевтини.

Благодарение на добро осмислената приказна и изведба, таа за неколку години успеа да ја освои довербата и парите на големите инвеститори, што го привлече претприемништвото на една млада жена, што е реткост во машкиот свет на калифорниските инженери.

Кога компанијата беше на својот врв, нејзината вредност беше проценета на речиси 10 милијарди долари, а богатството на Холмс, мнозинскиот акционер, на 3,6 милијарди, според магазинот Форбс, кој ја прогласи за најмлада милијардерка во 2014 година.

Како дете, Холмс се плашела од игли и вадење крв. Затоа таа измислила едноставен, брз и ефикасен уред, кој ќе може да направи стотици тестови на крвта од само една капка крв земена од прстот, тврди таа.

Но, во 2015 година, Wall Street Journal откри голема измама – познатата машина што ја вети Теранос никогаш не функционираше.

Холмс беше обвинета во 2018 година, а нејзиното судење започна во 2021 година, откако беше одложено поради нејзината бременост. Постапката предизвика медиумски бунило пред судот во Сан Хозе, каде таа сведочеше дека свесно не направила измама и дека верувала во ветувањето на компанијата.

Холмс беше осудена по четири точки од обвинението, вклучително и една точка за заговор за измама на инвеститори и три точки за измама на инвеститори, но беше ослободена од три обвиненија поврзани со пациенти кои добиле лажни резултати од тестот.