Најскапата Евровизија ја организираше Азербејџан, а колку ќе чини утрешното натпреварување?

24

Прославен, но и осудуван од публиката ширум светот, најголемиот светски пеачки натпревар, Изборот за песна на Евровизија, стана нешто како културна институција во текот на своето седумдецениско постоење, а многумина се прашуваат која е цената на овој натпревар.

Но, зад храбрите изведби и чудните костими, овој натпревар се смета и за средство за политичка и економска моќ. Во 2023 година, ова е повистинито од кога било, пишува Телеграф.рс.

Со оглед на тоа што војната во Украина е во тек, а оваа земја беше минатогодишен победник, како домаќин ја презеде второпласираната Велика Британија, а Русија беше исфрлена од натпреварувањето. Зголемените трошоци на организацијата принудија некои земји да се откажат пред да започне натпреварот.

Значи, колку чини конкуренцијата – и дали вреди? Првиот натпревар е одржан во Лугано, Швајцарија во 1956 година, а денес вклучува дури и неевропски земји како Австралија. Сепак, таа останува копродукција меѓу јавните радиодифузери, при што сите земји-учеснички, обично околу 40 од нив, плаќаат котизација, пишува CNBC.

Најголемите европски економии, Германија, Велика Британија, Франција, Италија и Шпанија, инаку познати како Големата петорка, плаќаат најмногу, врз основа на „принципот на солидарност“ кој вели дека најсилниот мора „да носи најголема тежина“. Тие исто така автоматски се квалификуваат за финалето.

Други земји потоа придонесуваат со различни износи, кои во последните години изнесуваат околу 7 милиони долари. Но, со инфлациските притисоци кои силно ја оптоваруваат Европа оваа година, тие такси беа превисоки за некои, при што Бугарија, Црна Гора и Македонија се повлекоа од овогодинешниот настан поради финансиски причини.

Сепак, главниот трошок за одржување на натпреварот ги сноси земјата домаќин, обично победникот од претходната година, чија одговорност е да приреди шоу за паметење. Овие суми варираат многу во текот на годините.

Во 2013 година, шведскиот град Малме, наводно, бил горд што бил домаќин на свој настан за околу 20 милиони долари. Тоа е многу помалку од 42 милиони долари потрошени од Москва во 2009 година, од околу 30 милиони долари од Дизелдорф што ги плати во 2011 година и од 54 милиони долари кои Копенхаген ги даде во 2014 година.

Но, круната за најскапата Евровизија досега ја држи главниот град на Азербејџан Баку, кој во 2012 година потроши околу 76 милиони долари само за настанот, а да не зборуваме за 100 милиони долари што ги потроши за нов стадион за домаќин на натпреварот.

Оваа година, се очекува Обединетото Кралство да потроши до 30 милиони долари за домаќин на натпреварот, бидејќи домаќинот Ливерпул се обидува да ја одрази украинската култура притоа прикажувајќи го најдоброто од британската музика и креативност.

Како домаќин на радиодифузерот, Би-Би-Си ќе го покрие најголемиот дел од сметката, околу 10 до 21 милион долари, додека владата на ОК соопшти дека ќе придонесе со 12 милиони долари.

Тој буџет се надополнува со продажба на билети, спонзорски договори и приходи од онлајн платформите. Во меѓувреме, локалната власт на Ливерпул ќе потроши дополнителни 5 милиони долари, главно за настани надвор од арената.

Фото: Facebook