Новиот ранч со коњи на Бил Гејтс чини 18 милиони долари

76

bill-gates-buys-jennycraig-ranch

Милијардеот и голем љубител на коњи, Бил Гејтс се “почести” со нов ранч, за кој плати “само” 18 милинони долари, пренесува Wall Street Journal.

bg

Имотот кој се протега на површина од 228 акри, е сместен во Ранчо Санта Фе, Калифорнија.

training-center-in-Rancho-Santa-Fe-600x401

Ранчот, познат по името Ранчо Пасеана, се наоѓа на 20 минути северно со градот Сан Диего.

bgg

Новиот имот на шефот на Микрософт вклучува тркачка патека, гостинска куќа и канцеларија, насади со маслинки, пет штали и апартман за ветеринар.

Bill-Gates-horse-farm-600x398

Ќерката на Гејтс, Џенифер е страствен јавач на коњи.

104441513__278947c