Oбјавена листата – кои се најбогати крипто милијардери

86

Американскиот бизнис магазин Форбс објави ажурирана листа на 10 најбогати крипто-милијардери во 2022 година кои собрале големо богатство во оваа индустрија.

Изминатата година беше извонреден период кој ја одреди судбината на глобалниот крипто пазар. Земјите ширум светот прифаќаат криптовалути како законско средство за плаќање, а некои донесуваат флексибилни регулативи и рамки за криптовалутите.

Огромната криптоекономија од 2 милијарди долари не заостанува во создавањето можности за заработка. Така, бројот на крипто милијардери се зголеми за една година од седум на 11.

Чангпенг Жао (64 милијарди долари, Binance)
Сем Бенкмен-Фрид (24 милијарди долари, FTX)
Брајан Армстронг (6,6 милијарди долари, Coinbase)
Гери Ванг (5,9 милијарди долари, FTX)
Крис Ларсен (4,3 милијарди долари, Ripple)
Камерон Винклевос и Тајлер Винклвос (по 4 милијарди долари, рани инвеститори во Биткоин)
Сонг Чи-Хјунг (3,7 милијарди долари, UpBit)
Бери Силберт (3,2 милијарди долари, група за дигитални валути)
Џед Мекејлеб (2,5 милијарди долари, Ripple и Stellar)
Никил Вишванатан и Џозеф Лау (по 2,4 милијарди долари, Alchemy)