Обвинение против гувернерката на Централната банка на Русија

46

Службата за безбедност на Украина (СБУ) поведе обвинение против гувернерката на Централната банка на Русија, Елвира Набиулина, објави прес-службата на одделот на „Телеграм“.

Според извештаите, тие имаат докази дека Набиулина „учествувала во финансирањето на руската армија и воено-индустрискиот комплекс“, објави „Спутник“.

„Тоа беше таа што го организира воведувањето на рубљата во регионите на југот и на истокот на Украина“, се вели во соопштението на СБУ.