Од Zip2 до Twitter: Сите компании на Илон Маск

79

Илон Маск носи многу титули – извршниот директор на Tesla и SpaceX, револуционер во истражувањето на вселената и најбогат човек на светот, едноставно стана име кое сите добро го знаеме.

Маск основал многу компании со кои повеќето луѓе се запознаени, но не секој знае каква улога имал Маск во нивниот успех. Еден од оние на кои ќе работи овој бизнисмен е Твитер.

Твитер

Имено, пред два дена во јавноста одекна веста дека Маск ја купил компанијата за 44 милијарди долари. Одборот на Твитер се согласи на понуда за преземање од милијардерот за оваа бројка. Тој тврди дека вистинската личност е да го „отклучи“ извонредниот потенцијал на компанијата за социјалните мрежи.

Твитер е најголемата инвестиција на милијардерот, но ајде да погледнеме во портфолиото на компании што ги поседува.

SpaceX

За да ги намали трошоците за истражување на вселената, Маск го создаде SpaceX во 2002 година. SpaceX дизајнира, произведува и лансира напредни авиони. Од своето основање, SpaceX лансираше 144 ракети и вселенски летала, од кои 106 успешно слетаа. Во својата најнова мисија на 3 февруари, наречена Starlink Mission, Falcon 9 лансираше 49 Starlink сателити во ниската орбита на Земјата.

Компанијата, проценета на над 100 милијарди долари, е втората највредна приватна компанија во светот.

The Boring Company

Маск ја основа американската градежна компанија The Boring Company во 2016 година. Нејзините проекти првенствено се дизајнирани за системи за внатрешен транзит за да се решат сообраќајните предизвици и да се овозможи транспорт од точка до точка.

Според официјалната веб-страница, The Boring Company верува дека на големите градови им требаат или летечки автомобили или тунели за да се ослободат од сообраќајот. Маск се одлучил за ова второ решение бидејќи на тунелите не влијаат временските промени.

Во април 2021 година, компанијата Boring го претстави својот прв проект во Конгресниот центар во Лас Вегас. Компанијата изгради два паралелни тунели долги 2,7 километри, секој со возила на Tesla кои превезуваат патници до посакуваната дестинација преку центарот.

 Neuralink Corporation

Маск е исто така сопственик и ко-основач на Neuralink Corporation, компанија за невротехнологија која развива имплантирани интерфејси за мозочни машини. Главната цел на компанијата е да создаде мозочни импланти кои можат да комуницираат со телефони и компјутери, како и да им помогнат на луѓето со парализа да ја вратат својата независност. Заклучно со оваа година, вкупните инвестиции во компанијата надминаа 363 милиони долари.

Компанијата ангажираше водечки академици во областа на невронауката, наноинженерството, машинското учење, физиката, математиката и медицинските науки. Седиштето е во близина на Сан Франциско.

Zip2

Иако Zip2 повеќе не е во бизнисот, тоа беше првата компанија која Маск ја основаше во 1995 година. Компанијата обезбеди деловен директориум што може да се пребарува – во суштина „интернет верзија на жолтите страници“ со вклучени мапи.

Мисијата на компанијата, според Маск, била „секој да може да ја најде најблиската пицерија и да дознае како да стигне таму“. Во 1999 година, Compaq Computer Corporation го купи Zip2 за 307 милиони долари.

OpenAI

Маск ја основа OpenAI, непрофитна компанија за истражување и развој, во 2015 година. DeepMind е конкурент кој гарантира дека „вештачката општа интелигенција има корист за целото човештво“.

Тесла

Компанијата по која Маск е веројатно најпознат е Тесла. Американска компанија за електрични возила и чиста енергија, Тесла се најде на насловните страници од нејзиното основање во 2003 година, благодарение на напредокот во автомобилската индустрија и напорите за чиста енергија.

Тесла се надева дека ќе ја забрза транзицијата кон одржлива енергија со производство на системи за складирање енергија, како што се соларни панели и соларни панели на покривот, како и батерии за електрични возила.

Компанијата моментално ја држи позицијата како број еден автомобилска компанија во светот, со пазарна капитализација од речиси 583 милијарди долари.

SolarCity

Тесла го купи и SolarCity, компанија фокусирана на продажба на системи за соларна енергија од врата до врата. Компанијата, која беше основана во 2004 година од двајца братучеди на Маск, беше купена од Тесла во 2016 година за 2,6 милијарди долари.

Во 2016 година, тој го спои SolarCity со Tesla за да формира еколошка компанија со многу успех. Задоволување на една од нејзините цели, а тоа е да ја направи сончевата енергија достапна за сите. На почетокот на 2016 година, SolarCity и Tesla се споија со надеж дека ќе создадат еколошка компанија со успех како нивна цел.

Сепак, некои инвеститори не го одобрија договорот, бидејќи Маск имаше врски со основачите и „преплатен за SolarCity, го игнорираше сопствениот конфликт на интереси и не успеа да открие „загрижувачки факти“ релевантни за рационална анализа на предложениот договор“.

PayPal

Маск е и ко-основач на PayPal. PayPal е мултинационална финансиска технолошка компанија која работи како електронска алтернатива на чекови или парични налози преку поддршка на онлајн трансфери на пари.

Основана во 1998 година, PayPal се спои со поранешната компанија на Маск, X.com, во 2000 година. Оттогаш, PayPal стана компанија на Fortune 500 и ја имаше својата најдобра година досега во 2020 година со скоро 73 милиони нето нови сметки.