Odyssey – најновата луксузна колекција накит oд Cartier

9

Познатата француска куќа за изработка на луксузен накит Cartier креираше нова колекција на скапоцени парчиња наречена L’Odyssée de Cartier, инспирирана од магичното замислено патување низ Стариот свет.

Луксузната колекција накит го симболизира патувањето на Одисеј од познатиот еп на Хомер, односно патот до Африка, преку Индија, Кина и Ориентот.
brown-tourmaline-and-obsidian-bracelet-600x898 Дијамантска бразлетна со кафен турмалин и обсидијан.

Chinese-style-dragon-bracelet-600x856 Бразлетна змеј во кинески стил, со розов дијамант изгравиран во форма на Зен градина.
African-inspired-ring-600x600Африкански прстен со кафен турмалин камен.
African-ring-brown-tourmaline-stone-600x600Прстен од бело злато, 33,42 каратен кафен турмалин, обсидијан и дијаманти.
diamond-and-platinum-bracelet-600x800Бразлетна од дијаманти и платина.
drop-earrings-in-obsidian-600x685

Обетки од обсидијан.

tribal-necklace-600x898Племенско ланче.
Zebra-bracelet-600x400Бразлетна зебра со оникс и дијаманти.
Tutti-Frutti-sapphire-necklace-600x880

Тути фрути ѓердан од сафири.