Основачот на FTX осуден на 25 години затвор за измама од повеќе милијарди долари

16

Судот во Њујорк го осуди основачот на неуспешната крипто берза FTX, Сем Бенкмен-Фрид, на 25 години затвор за кражба на осум милијарди долари од клиенти преку компанијата FTX, која се занимавала со трговија со криптовалути.

Судијата Луис Каплан ја донесе пресудата откако ги отфрли аргументите на адвокатите на Банкмен дека и покрај банкротот на FTX, парите не се изгубени, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс.

„Тој знаеше дека прави нешто погрешно. „Тој знаеше дека тоа е кривично дело и жали за погрешната одлука поради која беше фатен“, рече Каплан.

Тој не покажа каење
Каплан рече дека Банкмен-Фрид не покажал никакво каење.

„Постои ризик овој човек да биде во позиција да направи нешто многу лошо во иднина. И тоа воопшто не е тривијален ризик“, додаде тој.

Поротата на Менхетен минатиот ноември го прогласи Бенкмен за виновен по седум точки од обвинението за измама и заговор за да предизвика колапс на FTX во 2022 година, во она што обвинителите ја нарекоа една од најголемите финансиски измами во историјата на САД.