Ова е најевтиниот град за туристи во 2024 година (ВИДЕО)

53

Зголемувањето на цените во сите сегменти доведе до фактот дека сè повеќе туристи избираат дестинации според расположливиот буџет и се свртуваат кон места каде што можат да добијат повеќе за своите пари.

Британски The Post Office ја објави својата традиционална годишна листа на најпрофитабилните дестинации за туристите. Литванскиот главен град Вилнус го зазеде првото место, пред минатогодишниот победник Лисабон.

Истражувањето на The Post Office ги анализирало податоците од 37 градови низ Европа веќе 17 години и ги споредувало цените. Тие ја земаат предвид просечната цена на сместување за дводневен или викенд престој. Во анализата се вклучени и цените за посети на водечки туристички атракции, музеи и галерии, разгледување со автобус и билети за јавен превоз. Вклучени се и трошоците за храна и пијалоци, гледајќи сè, од едноставна шолја кафе до вечера од три јадења за двајца, вклучително и домашно вино.
Овој град се повеќе е на радарот на туристите, а минатата година беше прогласен за еден од најпотценетите градови во Европа кој дефинитивно треба да го посетите.

ЛИСАБОН ГО ИЗГУБИ ГОВЕТО МЕСТО ПОРАДИ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ЦЕНИ НА СМЕСТУВАЊЕТО

Според ова истражување, потребно е да се издвојат 152 евра за сместување за време на викендот во Вилнус, а околу 70 за вечера за двајца со шише вино Лисабон годинава падна на второто место токму поради поскапувањето на сместувањето . За викенд во тој град, сместување и оброци на туристите сега им требаат 305 евра. Објавени се и најскапите градови за туристи. Првото место и понатаму го држи Амстердам, каде за викендот би требало да се издвојат 778 евра, пишува putnikofer.hr.