Падот на лирата предизвика ценовен хаос во Турција, Apple ја прекина продажбата

415

Турците кои се обидуваа да купат iPhone и друга електроника преку Интернет денес добија пораки за грешка на интернет, а локалната веб-страница на Apple не беше достапна откако историскиот пад од 15 проценти на лирата претходниот ден предизвика ценовен хаос.

Турската валута денеска повторно се „лизна“ надолу кон ново рекордно ниско ниво, притисната од стравувањата од пошироки економски последици, по вчерашниот пад. Од почетокот на оваа година лирата загуби 43 отсто од вредноста, а само од почетокот на минатата недела падна за повеќе од 22 отсто.

Во исто време, цените на домашните суровини во Турција драстично паднаа во однос на споредливите цени во другите земји, при што турските трговци на мало се борат да одржат чекор со прилагодувањата на цените поради превирањата на пазарот. Продажбата на повеќето производи на турската веб-страница на Apple е суспендирана, а на почетната страница на страницата пишува „во моментов недостапна“, според Ројтерс, додавајќи дека портпаролот на Apple во Турција не бил достапен за коментар. Цените на телефоните и компјутерите се околу 10 отсто под домашните цени во САД по ненадејната депрецијација на лирата.

Претставник за продажба во продавница на Apple во Истанбул вели дека луѓето на електронските уреди гледаат како на инвестиција и на производи за употреба.

„Тоа е сосема нереално, но луѓето го гледаат како намалена вредност и брзаат во продавниците. Тие знаат дека тие производи ќе можат да ги продаваат една година подоцна по повисока цена отколку што платиле“, изјави за Ројтерс лицето кое не сакаше да биде именувано.

Турските купувачи „нагрнаа“ на увезени брендови на пазарот, првенствено електроника и козметика, изјави претставник на турска компанија за е-трговија. Падот на лирата се случува во пресрет на распродажбата на црниот петок и почетокот на новогодишните попусти, а меѓу потрошувачите се шпекулира дека некои производи за широка потрошувачка нема да бидат достапни или дека ќе се соочат со големо поскапување, пишува британската агенција.