Pandora Papers: Српскиот министер за финансии има 24 стана во Бугарија

160

Името на поранешниот градоначалник на Белград и актуелен министер за финансии во владата на Србија се појави во Pandora Papers поради неговите луксузни имоти во Бугарија. Станува збор за Синиша Мали, пренесува новинската агенција БГНЕС.

Во 2015 година, новинарска истрага откри дека Синиша Мали купил 24 луксузни апартмани во бугарското црноморско одморалиште Свети Никола, за вкупно околу 5 милиони евра. Мали рече дека објавата е лага и призна дека купил само еден дом, кој бил регистриран на негово име.

Српскиот претседател Александар Вучиќ долго време ги бранеше своите блиски соработници од какви било сомневања за корупција и рече дека има целосна доверба во неговиот министер за финансии.

Сепак, според Pandora Papers, Синиша Мали поседува станови и две офшор компании. Мали ги купи домовите во 2012 и 2013 година, кога беше економски и финансиски советник на Александар Вучиќ, заменик -премиер на Србија во тоа време.

Мали купил 24 станови во Бугарија од компанијата на Срѓан Дабиќ, поранешен кошаркар и директор на српската подружница на руската нафтена компанија Лукоил.

Истрагата на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ICIJ) откри како политичарите и бизнисмените ги користат даночните раеви за лична корист. Меѓу оние кои имаат корист лично од офшор компании се украинскиот претседател Влодимир Зеленски и поранешниот британски премиер Тони Блер.

На листата се и кралот Абдула II Ибн Хусеин од Јордан, кенискиот претседател Ухуру Кениата и неколку десетици други сегашни и поранешни светски лидери, како и влијателни милијардери поврзани со компании кои користат даночни раеви.

Истрагата, опфаќа повеќе од 600 новинари од 150 медиумски организации, вклучувајќи го и турското издание на Дојче веле. За две години, тие прегледаа 11,9 милиони доверливи документи што се во сопственост на ICIJ. Овие документи ја демонстрираат тесната врска помеѓу тајните офшор трансакции и глобалната финансиска политика.