Пет години затвор за Американец кој ја советувал Северна Кореја за криптовалути

11

Американец е осуден на пет години затвор за давање финансиски совети на Северна Кореја за да и помогне да ги избегне меѓународните санкции.

Вирџил Грифит (39) се изјасни за виновен за намалување на казната.

Ако обвинетиот не прифатеше договор, тој можеше да добие 20 години затвор, според АФП.

Државните функционери, претставени од федералниот обвинител на Менхетен, Демиен Вилијамс, рекоа: „Северна Кореја очигледно е закана за националната безбедност на нашата земја, а режимот во Пјонгјанг постојано покажува дека нема да ја сопре ништо, во однос на игнорирање на нашите закони“.

Вирџил Грифит е компјутерски научник кој живее во Сингапур.

Тој беше уапсен во ноември 2019 година на аеродромот во Лос Анџелес, откако неколку месеци претходно учествуваше на конференција во Пјонгјанг.

Властите велат дека тој ја споделил својата експертиза за криптовалути и ја советувал земјата како да ги заобиколи меѓународните санкции против комунистичкиот режим во Северна Кореја.