Пет најевтини европски градови идеални за краток одмор

42

Од дегустација на вино во Франција до целогодишно сонце во потценет медитерански скапоцен камен – ви ги откриваме петте најевтини европски градови за кратка пауза.

Краков, Полска

Најевтин и најдобар, според посетителите – вториот по големина град во Полска го зазеде првото место во неодамнешното истражување за најдобрите градови за одмор во Европа. Истражувањето на волшебниот средновековен стар град нема да ве чини многу, а ќе видите многу цркви и големи палати, како и најголемиот пазар во Европа.

Ако огладнете, оброк од три јадења за двајца со шише вино чини околу 73 евра, а не пропуштајте патување до блискиот Аушвиц: местото на најсмртоносниот концентрационен логор во нацистичка Германија. Просечната авионска карта е 120 евра, а хотелската цена е 76 евра.

Бордо, Франција

Можеби е познат по своите вина (кои може да се пијат по најниски цени во прекрасните кафулиња), но овој жив пристанишен град може да понуди многу повеќе што не вклучува мамурлак. Прекрасните неокласични плоштади и елегантните авении на Стариот центар – светско наследство на УНЕСКО – се исполнети со повеќе од 300 наведени згради.

Не е изненадувачки што Бордо е награден со пет ѕвездички за храна и пијалок, а ноќевање во хотел со три или четири ѕвезди во просек чини само 96 евра – помалку од половина од цената за истите работи во Париз. Не пропуштајте го ултра-модерниот музеј Cite du Vin, чии интерактивни експонати покриваат 2.000 години локално производство на вино. Влезницата од 22 евра вклучува бесплатна чаша вино во барот на покривот. Просечната цена на авионска карта е 115 евра.

Прага, Чешка

Познат како „Градот на сто кули“, безбројните улици на главниот град на Чешка се полни со добро сочувани згради и шарена барокна архитектура. Прошетка покрај реката Влтава, која ја минуваат низа мостови – вклучувајќи го и познатиот Карлов мост со неговите статуи. Импозантниот Прашки замок, кој беше седиште на чешката влада повеќе од 1.000 години, доминира на хоризонтот на левиот брег. Просечната авионска карта чини 140 евра, а хотел 96 евра.

Будимпешта, Унгарија

Доколку сте расположени за спа патување, Будимпешта е вистинското место за вас. Szechenyi е еден од најголемите спа комплекси во Европа, а пред да уживате во релаксирачка масажа, можете да пливате во 16 базени – секој со различна температура. Просечната авионска карта е 150 евра, а хотел 100 евра.

Валета, Малта

Главниот град на Малта ужива и во повеќе од 300 сончеви денови годишно. Просечната авионска карта е околу 160 евра.