Пирамида од 4 милијарди долари: Американец се изјасни виновен за случајот OneCoin

106

Маж од Флорида се изјасни за виновен по обвиненијата за обид за измама на банкарска институција, дел од „Понзи шемата“ во вредност од 4 милијарди долари, врз основа на фалсификуваната криптовалута OneCoin, пишува Блумберг.

Дејвид Пајк (61) се изјасни за виновен на телефонско сослушување пред федералниот суд во Менхетен. Обвинителите велат дека Пајк му помогнал на Марк Скот, поранешен адвокат на Locke Lord LLP, да испере 400 милиони долари од измамата. Казната ќе биде прочитана во јануари и Пајк може да добие затворска казна до пет години.

Скот беше обвинет за намера за перење пари и банкарска измама во 2019 година. Според обвинителите, тој создал измамнички инвестициски фонд преку кој поминувале парите од Ружа Игнатова, Бугарката која стои зад OneCoin. Игнатова, позната како „Криптокралица“ во силните години на пирамидата, исчезна во 2017 година. Нејзиниот брат, Константин Игнатов, исто така, се изјасни за виновен по обвиненијата за измама и перење пари, а подоцна сведочеше против Скот. И двајцата чекаат судска пресуда.

Според истрагата, OneCoin генерираше приход од 3,4 милијарди евра (4 милијарди американски долари) од четвртиот квартал на 2014 година до третиот квартал на 2016 година, но токените немаа вредност и не можат да се користат за купување. OneCoin работеше како повеќестепена маркетинг мрежа која плаќаше провизии при привлекување нови членови. Самата компанија тврди дека има над 3 милиони членови ширум светот.

Кон крајот на септември годинава судот во Германија го отвори случајот против двајца мажи и жена, дел од нејзината придружба. Обвинетиот од Гревен тогаш беше меѓу говорниците, уверувајќи дека OneCoin е валута на иднината. Неговата сопруга беше директор на компанијата преку која парите од OneCoin беа префрлени во странство, објави Дојче веле.

Двојката од Гревен е обвинета дека зела 320 милиони евра од германски инвеститори од крајот на 2015 година до крајот на 2016 година и префрлила голем дел од нив на сметки во странство за провизија од еден процент. Парите беа насочени кон фонд на Кајманските Острови, од каде преку сложена мрежа од компании и посредници стигнаа до различни даночни раеви.

Адвокат од Минхен е обвинет за соучество во шемата. Тој е осомничен дека испраќал е -пошта до вработени во банката за да го прикријат потеклото на средствата. Благодарение на него, 75 милиони евра завршија на Кајманските Острови, се наведува во обвинението. Тој е обвинет за перење пари во два случаи.

„Можеби звучи неверојатно, но и денес, и покрај распадот на OneCoin, самата псевдо -валута продолжува да постои – сега под името OneLife. И десетици илјади луѓе низ целиот свет сe уште се надеваат дека еден ден ќе се збогатат – како што беше ветено од Ружа Игнатова“, коментира изданието.