Почина поранешниот шеф на Фолксваген: Карл Хан направи револуција и прв го „префрли“ бизнисот во Кина

58

Поранешниот шеф на Volkswagen (VW), Карл Хан, почина на 14 јануари, на 96-годишна возраст.

Пред да стане шеф на Volkswagen, Карл Хан раководеше со производителот на гуми Continental од 1973 година.

Германецот, кој своето образование го стекна на Универзитетот во Берн, беше на чело на автомобилскиот гигант, поточно на целата „VW Group“, во периодот од 1982 до 1993 година.

За време на неговиот мандат, производството на автомобили на Групацијата порасна од два милиони единици во 1982 година на 3,5 милиони една деценија подоцна, што значи дека Хан несомнено остави голема трага во компанијата.

Инаку, веста за смртта на Хан ја потврди и портпаролот на Фондацијата Хан, пренесе germany.detailzero.com. Германецот починал дома во Волфсбург.

Ќе остане запаметен и по тоа што ги постави основите за создавање на глобална корпорација во текот на осумдесетите и почетокот на деведесетите, а како пример за неговата работа – во периодот на неговата служба, брендовите „Сеат“ и „Шкода“. “ беа преземени.

Искусниот бизнисмен беше и тој што ја започна експанзијата на компанијата во Кина.

Пред да стане шеф на Фолксваген, Хан раководеше со производителот на гуми Континентал од 1973 година.

И по напуштањето на VW Group, Хан беше баран како автор и говорник. Во Волфсбург, кој стана негов дом, тој беше член на одборот на доверители на уметничкиот музеј, за кој придонесе да започне. Таму ја имаше својата канцеларија, иако  беше пензиониран.