Помалку се троши на луксуз: Арно, најбогатиот човек на светот за еден ден изгуби 11,2 милијарди долари

24

На Французинот Бернар Арно, најбогатиот човек на светот, му беа избришани 11,2 милијарди долари од  богатството за еден ден поради загриженоста дека омекнувањето на американската економија ќе ја намали побарувачката за луксузни стоки.

Основачот на LVMH – чија понуда вклучува луксузни стоки како што се чантите од Луј Витон, шампањот Moet & Chandon и фустаните на Кристијан Диор –  бележи растот на неговото богатство на почетокот од годината, додека цените на акциите во европските луксузни компании се зголемија.

Акциите на LVMH, сепак, сега се намалени за 5% во Париз – најмногу за повеќе од една година – во услови на поширок пад што избриша околу 30 милијарди долари од луксузниот сектор во Европа.

И покрај овие загуби, францускиот милијардер сè уште има нето вредност од 191,6 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг. Досега оваа година додаде 29,5 милијарди долари.

Јазот меѓу богатството на Арно и второпласираниот Илон Маск од Тесла се намали на 11,4 милијарди долари.

Падот во вторникот дојде по долгиот раст на цената на акциите на LVMH, која и понатаму е за 23% повисока од пред една година. Индексот MSCI Europe Textiles Apparel & Luxury Goods порасна за 27%.

Аналитичарите на Deutsche Bank AG, Мет Гарланд и Адам Кокрејн, рекоа во белешката дека очекуваат инвеститорите да станат попребирливи за европските луксузни акции бидејќи растот во САД забавува, објави Блумберг.

Фото: Facebook