Поради рекордните цени на гасот, „Газпром“ нема да брза со „Северен тек 2“

57

Непредвидените приходи од високите цени на гасот во Европа значат дека рускиот монопол „Газпром“ нема да започне со пумпање гас преку гасоводот „Северен тек 2“ пред сертификацијата и нема да ја притиска Германија да го забрза процесот, објави Ројтерс, цитирајќи свои извори.

Пумпањето гас без германско одобрение би резултирало само со скромна парична казна, но бидејќи Германија добива ново политичко раководство и врските на Русија со Западот се затегнати, извор на „Газпром“ рече дека компанијата е подготвена да почека.

„Не сакаме да бараме побрзо одобрување за гасоводот. Сега за ова е одговорна Германија“, рече изворот, кој побара анонимност.

Истиот извор вели дека „Газпром“, најголемиот руски даночен обврзник, и Кремљ, исто така, сакале да знаат како ќе се развиваат односите со новата германска влада по заминувањето на Ангела Меркел, која го поддржуваше „Северен тек 2“.

Кремљ јавно соопшти дека не го гледа процесот на сертификација како политички, но разбира дека тој е сложен и дека Русија мора да биде трпелива.

Вториот извор рече дека „Газпром“ „се чувствува одлично“ и очекува пазарот на гас следната година да го има истиот недостиг на гас како и сега, а цените ќе бидат високи.

Дополнителните испораки на „Газпром“ сè уште не се објавени, рече изворот.

Инфлациски притисок

Зголемените трошоци за електрична енергија принудија некои индустрии да го намалат производството, а европските потрошувачи плаќаат повеќе за да ги загреат своите домови како што се приближува зимата, што придонесува за пошироки инфлациски притисоци.

Рускиот монопол за извоз на гасоводот, кој обезбедува 35 отсто од потребите на Европа, вели дека ги исполнува договорените обврски – што врвните европски клиенти потврдија за Ројтерс.

Но, европските политичари – под притисок на потрошувачите кои се соочуваат со скок на сметките за парно во зима – велат дека Русија може да снабдува повеќе и да ги користи цените на гасот како лост во спорот за „Северен тек 2“ поддржан од Газпром.

„Газпром“, кој одби да коментира за „Северен тек 2“, минатата недела објави рекордно висока квартална нето добивка од 582 милијарди рубљи (8 милијарди долари) за кварталот јули-септември, што ги одразува високите цени на природниот гас. Компанијата соопшти дека очекува уште поголем профит во наредните месеци.

Украина е жесток противник на гасоводот, кој ќе го удвои нејзиниот капацитет за извоз на руски гас во Европа преку Балтичкото Море – земјата може да изгуби профитабилни транзитни такси, а многу западни политичари велат дека Москва ја користи енергијата како политичко оружје – нешто што Русија го негира.

Русија ја заврши изградбата на гасоводот во септември и наполни еден од двата цевководи со гас во очекување на германско одобрение.

Но, регулаторот во ноември соопшти дека го запира процесот на сертификација бидејќи швајцарскиот конзорциум кој стои зад проектот мораше да основа компанија според германскиот закон за да добие лиценца за работа.

Суспензијата може да го одложи почетокот на работата до март следната година, велат изворите.

Портпаролот на „Газпром“ во конференциска врска минатиот понеделник рече дека компанијата која работи на гасоводот, „Норд стрим 2 АГ“, била во близок контакт со германскиот регулатор, но одби да даде краен рок за почеток на испораките.