Porsche купува 50 отсто од Red Bull Technology

37

Неодамна објавените документи со детали за планот на Порше да купи половина од Red Bull Technology се вистинити, изјави претставник на Ред Бул.

Документ покажува дека Порше поднела петиција до мароканските власти на 8 јули во врска со претстојниот десетгодишен договор со Формула 1 тимот.

Во соопштението беше истакнато купувањето на 50 отсто од Red Bull Technology, која произведува шасија за Oracle Red Bull Racing, тимот на Формула 1. Беше посочено дека партнерството може да вклучи и посебна операција на Ф1 тимот, пишува Bloomberg.

Според добро упатени извори, деталите за тоа како ќе биде структурирана зделката не се целосно разработени.