Пристигнаа првите шпионски фотографии од новата Škoda Superb

40

Омилената лимузина наскоро ќе добие нова генерација, а според првите шпионски фотографии, Škoda одлучила да остане конзервативна во дизајнот, па така новиот Superb многу личи на зголемената Octavia. Како и досега, ќе биде достапен во лифтбек и караван издание.

Еден од некогаш најпопуларните во Европа, сегментот D сега е само сенка на античките времиња поради големиот пад на побарувачката во последниве години. Моделите како Ford Mondeo и Renault Talisman веќе не се достапни за продажба, но Volkswagen Group подготвува два нови членови во овој сегмент.

Со новата генерација, Volkswagen Passat ќе биде достапен исклучиво како караван, додека следната Škoda Superb сè уште ќе биде достапна како лифтбек и караван. Сега се објавени првите фотографии од камуфлираната верзија во сериско издание, која на пазарот треба да пристигне следната година.

Прототипот е маскиран и заштитен од љубопитните очи, но веднаш може да се каже дека обликот на телото нема значително да се разликува од сегашната генерација. Долгото меѓуоскино растојание и долгите настрешници нè наведуваат да веруваме дека Superb ќе ја задржи својата позиција на најголем и најпростран модел во европскиот сегмент D. Пропорциите изгледаат непроменети, а единствената забележлива разлика е покривот кој паѓа под малку поостар агол.

Камуфлажата крие бројни детали, но веќе може да се видат некои сличности меѓу новиот Superb и актуелната Octavia, која наскоро ќе добие редизајнирана верзија. На некој начин, новиот предводник на чешката компанија изгледа како малку поголема Octavia, особено кога се гледа од напред. Помалите дизајнерски детали кои се сокриени веројатно ќе му овозможат на Superb малку поелегантен и ексклузивен изглед, но не очекуваме големо отстапување од конзервативниот дизајнерски речник на Škoda.

Што се однесува до останатите измени, новиот Superb ќе биде поставен на MQB платформата што ја користи актуелната генерација, но која ќе биде малку подобрена. Се очекуваат и технолошки подобрувања, првенствено во форма на нова дигитална табла со инструменти, понапреден менувач со двојна спојка, а ќе има и нови системи за помош на возачот, како и подобрени инфозабавни функции.

Покрај верзиите со конвенционален погон, достапни ќе бидат и две plug-in хибридни изданија. Производството на новиот Superb би требало да започне следната година во фабриката на Volkswagen во Братислава.